Odcinki doświadczalne autostrady A4 po 16 latach eksploatacji

Odcinek autostrady A4 od Legnicy do Wrocławia powstał w latach 1934-1938 jako element autostrady Saarbrücken – Karlsruhe – Fulda – Drezno – Wrocław – Bytom. W latach 2002-2006 odcinek o długości 91,63 km został poddany kompleksowemu remontowi. Na jezdni lewej (północnej) w ramach modernizacji wykonano dwa krótkie odcinki doświadczalne. Doświadczenia i obserwacje miały posłużyć do określenia sposobu zachowania się i trwałości tego typu konstrukcji w naszych warunkach klimatycznych. Dodatkowym czynnikiem degradującym miał być permanentnie wzrastający ruch – szczególnie pojazdów ciężarowych. Artykuł przedstawia wyniki oględzin oraz ocenę stanu nawierzchni na obu odcinkach doświadczalnych po 16 latach eksploatacji.

Autostrada A4, jako najdłuższa droga szybkiego ruchu w kraju, łączy granicę zachodnią z Niemcami i wschodnią z Ukrainą. Na Dolnym Śląsku autostrada A4 ma łącznie długość 193,965 km, z czego odcinek ok. 154 km (Jędrzychowice – Bielany Wrocławskie) ma nawierzchnię wykonaną w technologii betonu cementowego [3]. Aktualne obciążenie ruchem ok. 100 000 pojazdów na dobę potwierdza poprawność dokonanego wyboru sztywnej konstrukcji nawierzchni.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Marcin Lewandowski: Najlepsi inżynierowie lubią najcięższe wyzwania

Marcin Lewandowski, wiceprezes pionu realizacji w Grupie NDI, w rozmowie z redakcją „Magazynu Autostrady” odpowiada na pytania dot. zarządzania zespołem, nowych projektów, wymagających kontraktów oraz zagranicznych praktyk w budownictwie infrastrukturalnych. Dzieli się także swoimi przemyśleniami o najtrudniejszych aspektach branży budowlanej. O...

Relacje

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.