Ocena stanu technicznego wiaduktu drogowego o niskiej reputacji uzyskanej na drodze próbnego obciążenia

W artykule przedstawiono ocenę stanu technicznego wiaduktu drogowego położonego w ciągu dróg krajowych po niemal 15 latach eksploatacji, przy czym wiadukt ten charakteryzował się wadą projektową odkrytą w trakcie próbnego obciążenia konstrukcji. Błąd powstał na etapie obliczeń. Przyjęto niepoprawny ciężar właściwy betonu, co miało istotny wpływ na wyniki próbnego obciążenia i zmusiło administratora obiektu do wykonania wzmocnienia konstrukcji nośnej. Wzmocnienie wykonano w formie ściągów stalowych wprowadzających siłę sprężającą w każdym z trzech dźwigarów głównych. W roku 2021 wykonano ocenę stanu technicznego w związku z planowaną rozbudową trasy o dodatkowy pas ruchu wymagający zmiany warunków użytkowania obiektu. Wyniki badań przedstawionych w artykule wskazały na poprawny stan konstrukcji po 14 latach eksploatacji.

Wiadukt został wykonany w 2007 r. w ramach budowy obwodnicy Międzyrzeca Podlaskiego na DK nr 19. Konstrukcja wiaduktu została wykonana jako belka swobodnie podparta o rozpiętości teoretycznej 22,28 m (fot. 1).

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Waldemar Gajeski: Mosty łączą ludzi

Waldemar Gajeski, dyrektor Dyrekcji Mostowej STRABAG, w rozmowie z redakcją czasopisma „Mosty” odpowiada na pytania związane m.in. z kryzysową sytuacją w branży budowlanej oraz rozwiązaniami systemowymi, które mogłyby pomóc polskim firmom go przetrwać. Ponadto omawia perspektywy branży mostowej na przyszły rok, a także zdradza, która realizacja ...

Relacje

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.