Nowy most i kładka dla pieszych w Międzylesiu

GDDKiA ogłosiła przetarg na rozbudowę układu komunikacyjnego dla drogi krajowej nr 33 w Międzylesiu wraz z budową nowego mostu przez potok Dolna. Składanie ofert do 15 listopada br.

Istniejący most przez potok Dolna wybudowano w 1911 r., a lata eksploatacji przyczyniły się do jego degradacji. W ceglanym sklepieniu obiektu pojawiły się liczne ubytki, których usunięcie jest niemożliwe bez ingerencji w konstrukcję mostu. Dlatego ulegnie rozbiórce, a w jego miejscu powstanie nowy obiekt, węższy od poprzedniego, dostosowany do przenoszenia obciążeń 11,5 t/oś oraz posiadający parametry techniczne i użytkowe zgodne z obecnymi wymaganiami. 

Po zachodniej stronie mostu powstanie kładka dla pieszych. Będzie to żelbetowa konstrukcja składającą się z dwóch dźwigarów o zmiennej wysokości (na kształt sklepienia), które zostaną obłożonego okładziną kamienną. Nawierzchnia zostanie wykonana z kostki betonowej, a balustrady z kamienia, dzięki czemu zachowany zostanie historyczny charakter otoczenia.

W ramach zadania przebudowie ulegną wloty ulic Kościelnej i ul. Syrokomli, powstanie przejście dla pieszych, elementy bezpieczeństwa ruchu drogowego i oświetlenie drogowe.  

Wzdłuż koryta potoku Dolna powstaną nowe mury oporowe. 

Realizację zadania zaplanowano na lata 2024-2025.
Inwestycja finansowana ze środków budżetu państwa. 

źródło: GDDKiA
fot. iStock

Przeczytaj również: Powstanie nowy wiadukt w Będzinie nad DK86

Wywiady

Zbigniew Tabor: Aby zarządzać drogami, potrzebna jest wizja

Zbigniew Tabor, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach, w wywiadzie z redakcją „Magazynu Autostrady” podzielił się refleksjami na temat swojej 25-letniej kariery oraz ewolucji branży drogowej w Polsce. Jego osiągnięcia, takie jak budowa nowoczesnego zarządu dróg oraz wdrożenie Wytycznych Technicznych ZDW, stały się fundamentem rozwoju i...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.