Zastosowanie kruszyw w realizacjach drogowych

Kruszywa są jednym z podstawowych materiałów stosowanych w wielu gałęziach gospodarki, w tym szczególnie w budownictwie, drogownictwie, kolejnictwie, a także w: przemyśle szklarskim, odlewnictwie, chemii budowlanej, górnictwie i wielu innych. Jadąc drogą lub mostem, idąc chodnikiem, robiąc zakupy w galerii handlowej, większość z nas na co dzień nie zastanawia się, jak powstał dany obiekt. W dużej mierze do konstrukcji takich budowli niezbędne są właśnie kruszywa.

Głównym sposobem pozyskania kruszyw mających zastosowanie w konstrukcji drogowej są prace kopalniane oraz recykling, w którym konieczne jest poddanie kruszyw mechanicznej obróbce lub uszlachetnieniu. Ponowna obróbka kruszyw jest bardzo korzystna dla środowiska, dzięki czemu znacznie ograniczamy ilość odpadów budowlanych. Ponowne użycie kruszywa zmniejsza eksploatację naturalnych pokładów surowców.

Wywiady

Poprawa bezpieczeństwa w górnictwie zawsze będzie zależała od pracy zespołowej

W 2022 r. Wyższy Urząd Górniczy i podległe mu jednostki organizacyjne obchodzą jubileusz 100-lecia powołania do życia organów polskiego nadzoru górniczego. Z tej okazji w rozmowie z redakcją „Inżynierii Górniczej” dr inż. Adam Mirek, Prezes WUG, który objął to stanowisko pięć lat temu, dzieli się swoimi spostrzeżeniami na temat tego, co ta roczn...

Relacje

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.