Stan obiektów mostowych i innowacje dla środowiska

17 maja br. odbyło się kolejne posiedzenie Rady Naukowej przy Generalnym Dyrektorze Dróg Krajowych i Autostrad. Omówiono stan techniczny obiektów mostowych oraz innowacyjne metody i technologie ich utrzymania. Poruszony został też temat stali stosowanej w budownictwie, a także wpływu wyrobów budowlanych i technologii w budownictwie infrastrukturalnym na środowisko naturalne.

Stan obiektów mostowych i innowacje dla środowiska

Niemal trzykrotny wzrost liczby obiektów mostowych

Podczas posiedzenia omówiony został Raport o stanie technicznym obiektów mostowych GDDKiA. Na koniec 2020 roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zarządzała 8 924 obiektami mostowymi o łącznej długości ponad 502 km i powierzchni około 7,2 mln m2. Uśredniony obiekt mostowy GDDKiA miał więc ok. 56 m długości, ponad 14 m szerokości i powierzchnię 807 m2. 

Warto podkreślić, że od momentu utworzenia GDDKiA w 2002 r. do końca 2021 r. liczba zarządzanych przez nas obiektów mostowych zwiększyła się z 3 370 do 9 256 sztuk. Oznacza to prawie trzykrotny wzrost.  

Odpowiedni stan techniczny

Dla 48 proc. obiektów mostowych zarządzanych przez GDDKiA głównym materiałem konstrukcyjnym ustroju nośnego jest beton sprężony. W przypadku niecałych 38 proc. jest to beton zbrojony, a w ponad 13 proc. stal. Patrząc pod kątem powierzchni obi...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Otrzymasz dostęp do wybranych treści serwisu
  • Zyskasz wiedzę na temat „Nowości z branży”
  • Zapoznasz się z materiałami video
  • Otrzymasz dostęp do wybranych materiałów w „Katalogu realizacji”
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Zarejestruj się

Logowanie

Wywiady

Wiktor Werfel: Najlepszym środkiem ochrony indywidualnej jest zdrowy rozsądek

Wiktor Werfel, Kierownik Ruchu Zakładu Górniczego, w rozmowie z redakcją czasopisma „Kruszywa” odpowiada na pytania dotyczące dozoru ruchu odkrywkowego zakładu górniczego. Omawia m.in. najważniejsze aspekty pracy KRZG, podpowiada, skąd czerpać wiedzę, by spełniać funkcje kierownika ruchu jak najlepiej oraz jak zapewnić bezpieczeństwo załogi zakł...

Relacje

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.