Kobiety w budownictwie cierpią na syndrom oszusta

90% respondentek uważa, że potrzebne są inicjatywy zrzeszające kobiety. Większość ankietowanych jest zdania, że platforma mentorska dla kobiet pomogłaby umocnić pozycję kobiet w branży. 82% chciałaby wykorzystać tę przestrzeń do tego by poradzić się w kwestiach zawodowych. Co 3 dziewczyna podkreśla, że potrzebne jest jej wsparcie w kwestii budowania pewności siebie, radzenia sobie ze stresem i umiejętności odpowiadania na krytykę, seksizm oraz nierówne traktowanie względem mężczyzn. Od społeczności oczekują wsparcia i motywacji w radzeniu sobie z brakiem wiary w swoje umiejętności i doświadczenie. W ankiecie Szczyt się zaczyna na dole dotyczącej potrzeby stworzenia platformy mentorskiej dla kobiet w budownictwie wzięło udział 110 kobiet reprezentujących to środowisko. Ankieta została stworzona przez firmę Soletanche, światowego lidera w zakresie budownictwa podziemnego.

Jeśli szef zobaczy, że nie potrafię robić rzeczy XYZ, nie będę tyle zarabiać”; „jeśli ktoś zobaczy, że nie jestem taki mądry/mądra, jak myśleli, stracę stypendium” – Jeśli tak myślisz być może cierpisz na syndrom oszusta.

Syndrom oszusta lub oszustki (ang. impostor syndrome) to zjawisko psychologiczne powodujące brak wiary we własne siły i osiągnięcia. Mimo dowodów o własnej kompetencji, jak np. zdobyte kwalifikacje, ukończone studia, kursy czy umiejętności tworzenia danych rzeczy, osoby cierpiące z powodu tego syndromu są przekonane, że nie powinny znaleźć się w danym miejscu czy obejmować jakiegoś stanowiska i nie zasługują na sukces, który osiągnęły. To zjawisko – z różnym nasileniem – dotyka ok. 70 proc. ludzi, ale częściej z powodu syndromu oszusta cierpią kobiety. Zwłaszcza te, które odnoszą duże sukcesy albo zajmują wysokie stanowiska. Być może to jest przyczyna tego, że kobiety w mniejszym stopniu chcą się dzielić swoją wiedzą. Wolą wymieniać się doświadczeniami lub uczyć od innych.

Aby zintegrować środowisko kobiet w budownictwie i zachęcić mentorki do dzielenia się wiedzą powstała kampania, która miała na celu zbadanie potrzeb kobiet w budownictwie. W tym celu postał singiel o tym samym tytule „Szczyt się zaczyna na dole”, wykonany przez zespół BENTONIKTI z Izabelą Nitką na czele, Projektantką Geotechniczną. Piosenka miała dodać nieco energii i przypomnieć kobietom dlaczego robią to co robią i że każdy szczyt zaczyna się na dole, dlatego warto pomóc tym na początku drogi.

Jak nie umniejszać własnych osiągnięć?

Tematy, które najbardziej interesują żeńską część inżynierów to przekrój zagadnień z tzw. Miękkiego zarządzania, którego nie uczy Politechnika. Większość podejmowanych wątków oscyluje wokół poniższych tematów: Jak radzić sobie ze stresem w pracy?; Jak radzić sobie z emocjami i nauczyć się je kontrolować?; Jak zbudować pewność siebie?; jak radzić sobie z niewybrednymi komentarzami ze strony mężczyzn?; Jak nie umniejszać własnych osiągnięć?; Jak uniezależnić swoją pozycję od płci?; Jak mówić o sobie dobrze i nie obniżać swojej wartości?

Uwielbiam swoją pracę. Zdaję sobie sprawy, że ma ona również cienie, myślę jednak, że właśnie po to my kobiety powinniśmy się jednoczyć np. tworząc społeczności, gdzie możemy podzielić się naszymi doświadczeniami czy poradzić koleżance, która zmaga się z problemem, na który ja mam rozwiązanie bo odrobiłam już tę lekcję. Staram się być aktywna na formach poświęconych kobietom w budownictwie, zaczęłam też opowiadać o swoich doświadczeniach poprzez podcasty. Niedawno dołączyłam do grupy mentorek AGH. Będę również aktywnie uczestniczyła we wszystkich aktywnościach wspierających kobiety, które planuje Soletanche – opowiada Justyna Żabka, Kierownik Robót, Soletanche Polska. Uważam, że wyniki ankiety są reprezentatywne. Widać, że kobiety potrzebują siebie nawzajem, jednak trudno im prosić o pomoc bo albo pracują w firmach gdzie w zasadzie są same lub po prostu wkrada się rywalizacja. To jest moim zdaniem kwestia zakorzeniona w wychowaniu dziewczynek. Te wszystkie konkursy piękności itp. Gdzie tu jest miejsce na uczenie, że grupa może być wsparciem? Każda z nas ma jakiś swój mały zamknięty świat, w którym jest sama ze swoimi wyobrażeniami tego, że nie wszystko wie, a zapytać się nie za mocno można bo to obnaży naszą niekompetencję. Weźmy sytuację na placu budowy. Jeśli spotkają się dwie kobiety to automatycznie będą ze sobą konkurować, która jest mądrzejsza, ładniejsza, sprytniejsza, bardziej wygadana czy po prostu kompetentna w swoim fachu. Coraz więcej mówi się o idei siostrzeństwa i to dobrze, bo braterstwo ma się świetnie od setek tysięcy lat. – wyjaśnia Justyna Żabka.

Kobiety chcą się uczyć na cudzym doświadczeniu

Galeria

Wywiady

Robert Geryło: Polska jest jednym z ważniejszych rynków produkcji wyrobów budowlanych

Dr inż. Robert Geryło, Dyrektor Instytutu Techniki Budowlanej (ITB), w rozmowie z redakcją „Magazynu Autostrady” odkrywa główne cele i zadania instytutu, który odgrywa kluczową rolę w rozwijaniu nowoczesnego budownictwa w Polsce. ITB, jako wiodący ośrodek badawczy, nie tylko uzyskał wysoką kategorię A w dwóch ostatnich ewaluacjach jakości, ale t...

Relacje

Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.