Jest zgoda na realizację obwodnicy Koźmina Wielkopolskiego

Uzyskano zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRiD) dla obwodnicy Koźmina Wielkopolskiego w ciągu DK15. Decyzja ta umożliwi rozpoczęcie procesu wypłaty odszkodowań, a także robót budowlanych. Plac budowy zostanie przekazany wykonawcy w najbliższych dniach. Inwestycja realizowana jest w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic.

MAU_3_24_Michal_Stawowiak_SPRZET_DO_WBUDOWANIA_MIESZANEK_MINERALNO-ASFALTOWYCH_iStock-1574024202
Fot. iStock

Obwodnica

W ramach zadania powstanie nowy odcinek drogi klasy GP (droga główna ruchu przyspieszonego) o długości około 6 km. Dzięki obwodnicy wyprowadzimy z Koźmina Wielkopolskiego ruch tranzytowy, podnosząc komfort życia i poziom bezpieczeństwa mieszkańców. Nowa trasa odciąży też układ komunikacyjny i zwiększy przepustowość dróg w samym mieście. 

Inwestycję za ponad 76 mln zł zrealizuje konsorcjum Polimex Infrastruktura (lider) i Polimex Mostostal. Termin wykonania prac to 33 miesiące od podpisania umowy. Zakończenie robót planowane jest w drugiej połowie 2025 r.

Obwodnica poprawi warunki i bezpieczeństwo przejazdu także pomiędzy Jarocinem i Trzebnicą, a dalej Poznaniem oraz Wrocławiem. Na tym odcinku DK15 stanowi istotne połączenie korytarzy dróg ekspresowych S5 i S11.

Program budowy 100 obwodnic

Obecnie na etapie realizacji w ramach Programu Budowy 100 obwodnic mamy pięć obwodnic: Grzymiszewa, Gostynia, Strykowa, Żodynia oraz Koźmina Wielkopolskiego. Dla pozostałych trzech obwodnic Kamionnej, Krotoszyna, Zdun i Cieszkowa oraz Kalisza trwają prace projektowe. 

źródło: GDDKiA
fot. iStock

Przeczytaj również: Nowy dyrektor oddziału GDDKiA w Kielcach

Wywiady

Zbigniew Tabor: Aby zarządzać drogami, potrzebna jest wizja

Zbigniew Tabor, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach, w wywiadzie z redakcją „Magazynu Autostrady” podzielił się refleksjami na temat swojej 25-letniej kariery oraz ewolucji branży drogowej w Polsce. Jego osiągnięcia, takie jak budowa nowoczesnego zarządu dróg oraz wdrożenie Wytycznych Technicznych ZDW, stały się fundamentem rozwoju i...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.