Co dalej z Mostem Fordońskim?

Jak podaje GDDKiA Most Fordoński w nadchodzących latach wymaga przeprowadzenia kompleksowego remontu. Obiekt w ciągu drogi krajowej nr 80, noszący im. Rudolfa Modrzejewskiego, ma bogatą historię, ale obecnie należy zatroszczyć się również o jego przyszłość.

Most Fordoński

Rys historyczny

Oddany do użytku w 1893 roku most ma ponad 1 km długości i niespełna 17 m szerokości. Wykorzystują go zarówno pojazdy jak i pociągi. Jak na standardy nowoczesnych dróg krajowych klasy GP (droga główna ruchu przyspieszonego) jest zbyt wąski. Jezdnia dla ruchu kołowego, sąsiadująca z torem kolejowym, ma dwa pasy po 3 metry szerokości. Po stronie drogowej ulokowano także chodnik dla pieszych, o szerokości 1,7 m. To zbyt mało w kontekście prowadzenia ruchu pieszego i rowerowego. Ma to niebagatelne znaczenie z uwagi na dostępność do terenów rekreacyjnych w okolicy Ostromecka.

Od lat, na mocy porozumienia z lat 50 ubiegłego wieku, konstrukcją mostu zarządza centralna administracja drogowa. Od 20 lat jest nią GDDKiA. Ostatni kompleksowy remont mostu przeprowadzono na początku lat 2000. Obiekt, zgodnie z wymogami ustawy Prawo budowlane, co roku przechodzi przeglądy okresowe i jest też na bieżąco kontrolowany. Na tej podstawie wykonywane są naprawy obiektu oraz nawierzchni.

Kompleksowy remont, czy budowa nowej przeprawy?

W nadchodzących latach Most Fordoński wymaga przeprowadzenia kompleksowego remontu, który GDDKiA chciałaby również wykorzystać do polepszenia parametrów obiektu. Z uwagi na koszty inwestycji oraz koszty społeczne analizuje się również inne opcje w tym m.in. wariant polegający na budowie nowej przeprawy stałej.

Wywiady

Poprawa bezpieczeństwa w górnictwie zawsze będzie zależała od pracy zespołowej

W 2022 r. Wyższy Urząd Górniczy i podległe mu jednostki organizacyjne obchodzą jubileusz 100-lecia powołania do życia organów polskiego nadzoru górniczego. Z tej okazji w rozmowie z redakcją „Inżynierii Górniczej” dr inż. Adam Mirek, Prezes WUG, który objął to stanowisko pięć lat temu, dzieli się swoimi spostrzeżeniami na temat tego, co ta roczn...

Relacje

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.