Betonowanie zakończone. Most nad Białą Głuchołaską coraz bliżej otwarcia
Zakończyło się betonowanie ostatnich elementów konstrukcyjnych nowego mostu nad Białą Głuchołaską. Wykonano również sprężenie całej konstrukcji, które zwiększa jej wytrzymałość i pozwala na przenoszenie dużych obciążeń.

Nowy obiekt będzie jednoprzęsłowy i nie będzie posiadał podpór pośrednich w korycie rzeki. Konstrukcja mostu zostanie posadowiona o metr wyżej niż stary most Andrzeja. Przęsło oprze się na dwóch przyczółkach przenoszących ciężar na podłoże.
Most będzie miał 52 m długości i 19 m szerokości. Powstaną na nim dwa pasy ruchu oraz ścieżka pieszo-rowerowa. Konstrukcja będzie żelbetowa, sprężona i dodatkowo wzmocniona łukiem. Do budowy wykorzystano ok. 5000 ton betonu.
Projekt inwestycji uwzględnia wymagania PGW Wody Polskie oraz rekomendacje Instytutu Badawczego Dróg i Mostów.
Trwają kolejne roboty
Wykonawca prowadzi obecnie demontaż deskowania i rusztowań oraz zbrojenie elementów podpór. W następnych etapach przewidziano wykonanie nawierzchni mostu oraz montaż jego wyposażenia, m.in. dylatacji, krawężników, kap chodnikowych i systemu odwodnienia.
Po wykonaniu dojazdów, przeprowadzeniu prób obciążeniowych i uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie nowy most ma zostać udostępniony kierowcom w drugiej połowie tego roku.
źródło i fot. GDDKiA
Przeczytaj również: Dekada rozmów o warunkach gruntowych!






