Sposoby jesienno-zimowego utrzymania dróg

Jesienne prace utrzymaniowe stanowią w dużej części kontynuację robót letnich, ale są także przygotowaniem drogi do jej użytkowania w okresie zimowym. Jesienne roboty utrzymaniowe mają szczególne znaczenie na terenach, na których występują szkody górnicze, które, jak wiadomo, bardzo negatywnie wpływają na utrzymanie, a szczególnie odwodnienie drogi. Ważnym celem robót jesiennych jest zapewnienie należytego odwodnienia drogi z powodu zwiększonych opadów atmosferycznych [2].

Roboty utrzymaniowe wykonywane są bez przerwy w okresie całego roku, niezależnie od warunków atmosferycznych. Większość z nich wykonuje się nieprzerwanie w co najmniej trzech porach roku (wiosną, latem i jesienią), z tym że prace, które są najbardziej charakterystyczne dla danej pory roku, zmieniają się. Określenie nazw pór roku w odniesieniu do robót utrzymaniowych ze względu na zmiany klimatyczne pełni często funkcję umowną. Decydujące są warunki atmosferyczne i potrzeby wynikające ze stanu nawierzchni jezdni [2].

Przez jesienne utrzymanie jezdni rozumiemy prace wykonywane w celu zagwarantowania ciągłości oraz bezpieczeństwa ruchu niezależnie od warunków klimatycznych i atmosferycznych w okresie jesieni oraz wczesnej zimy.

Roboty jesienne

Roboty jesienne trudno jest niekiedy zaplanować ze względu na częste zmiany warunków atmosferycznych. Trudności pojawiają się także z uwagi na panującą często ujemną temperaturę, która utrudnia prowadzenie prac drogowych. Prace te prowadzi się zwykle w porze dnia.

Jesienne prace utrzymaniowe obejmują:

  • zapewnienie odprowadzania wody,
  • konserwację nawierzchni drogowej,
  • odnowienie oznakowania poziomego...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Bartosz Piątek: Mosty są najbardziej wymagającymi i jednocześnie najciekawszymi konstrukcjami budowlanymi

Dr inż. Bartosz Piątek w rozmowie z redakcją czasopisma „Mosty” dzieli się rozważaniami nad zaawansowaniem technologicznym polskiego mostownictwa. Opowiada również o swoich badaniach nad wzmacnianiem konstrukcji betonowych taśmami CFRP, podkreślając rozwój tej technologii i jej miejsce na rynku. Podczas ostatniej edycji Wrocławskich Dni Mostowyc...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.