Reklama

Sita przesiewaczy mechanicznych – problematyka ruchu ziarna po sicie

Niniejszy materiał stanowi kontynuację tematyki poruszonej w numerze 2/21 czasopisma „Kruszywa”, dotyczącej zagadnień związanych z maszynami przeróbczymi i technologiami przeróbki kopalin stałych. Aby uzupełnić informacje dotyczące budowy oraz zasady działania przesiewaczy mechanicznych, warto wspomnieć o ważnym aspekcie, jakim są ruchy ziaren przesiewanej kopaliny po sitach przesiewacza.

Ruch ziarna po sicie jest wywołany siłami bezwładności, które są skutkiem okresowego ruchu rzeszota. Siły bezwładności powodują poślizgi i podrzuty ziarna na powierzchni sita, co pokazano na rys. 1 [1]. Aby nastąpił poślizg ziarna na poziomym sicie drgającym w płaszczyźnie poziomej, maksymalna siła bezwładności ziarna P musi być większa od siły tarcia T. Warunek poślizgu jest następujący:

P > T = μ0 × G

lub

a > μ0 × g

gdzie:

μ0 – współczynnik tarcia,
G – siła ciężkości ziarna [N],
a – maksymalne przyspieszenie ziarna [m/s2].

W nowoczesnych przesiewaczach transport materiału po powierzchni sita uzyskuje się najczęściej za pomocą wibratorów wywołujących drgania harmoniczne skierowane pod kątem α (patrz rys. 1) do powierzchni sita [3]. Sito może być także nachylone do poziomu pod kątem β. Kierunek działania siły bezwładności będzie nachylony do powierzchni sita pod kątem α + β. Drogę, prędkość i przyspieszenie opisują poniższe równania:

  • s = A × sin ωt,
  • v = A × ω × cos ωt,
  • a = -A × ω2 × sin ωt.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Grzegorz Soszyński: Razem możemy kreować przyszłość budownictwa mostowego

Grzegorz Soszyński, prezes zarządu Himmel i Papesch Opole Sp. z o.o., z okazji 25-lecia działalności firmy w rozmowie z redakcją czasopisma „Mosty” opowiada o kluczowych zmianach w polskim budownictwie mostowym, wyzwaniach związanych z budową firmy od podstaw oraz projektach, które stały się powodem do dumy. Wspomina także o wartości współpracy ...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.