Reklama

S61 Szczuczyn – węzeł Ełk Południe

Przedmiotem Kontraktu jest zaprojektowanie i budowa zadania 1. Szczuczyn – węzeł Ełk Południe na odcinku drogi ekspresowej S61 Szczuczyn – Budzisko (gr. państwa). Realizacja jest zlokalizowana na terenie województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego w powiatach: grajewskim, piskim i ełckim na terenie gmin: Szczuczyn, Biała Piska, Prostki i Ełk.

Realizacja drogi ekspresowej S61 będzie stanowić część międzynarodowej drogi E67 łączącej Europę Środkową ze Skandynawią. Celem tego zadania inwestycyjnego jest stworzenie korytarza komunikacyjnego „Via Baltica” obsługującego ruch międzynarodowy na kierunku Polska – Litwa – Łotwa – Finlandia. Jednocześnie planowana trasa S61 będzie obsługiwała ruch międzyregionalny, łącząc słabo skomunikowany rejon Polski północno-wschodniej z jej częścią centralną. Przewidziana jest do realizacji w perspektywie finansowej UE 2014-2020. Zamawiającym inwestycję jest GDDKiA Oddział w Olsztynie, a wykonawcą konsorcjum Porr, Porr Bau oraz Unibep. Inżynierem kontraktu jest firma Lafrentz Polska Sp. z o.o.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Komentarz firmy

Hubert Mildner, GDDKiA, Kierownik Projektu
Umowę na realizację tego odcinka, w systemie Projektuj i buduj, podpisaliśmy w sierpniu 2018 r. Prace w terenie ruszyły wiosną 2020 r., po uzyskaniu w lutym 2020 r. decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Koszt prac budowlanych to blisko 700 mln zł, a całości projektu – niemal 780 mln zł. Inwestycja jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach instrumentu „Łącząc Europę” (a Na budowie tego ponad 23-kilometrowego odcinka przyszłej Via Baltica trwają intensywne prace. Roboty ziemne zostały już niemal zakończone, jedynie na ok. 15% trasy są jeszcze w trakcie i zbliżają się do końca. Natomiast na pozostałych odcinkach trwa wykonywanie podbudów i przygotowywanie pod dalsze układanie nawierzchni z betonu cementowego, którą do tej pory ułożono na ponad połowie długości trasy głównej. Największy stopień zaawansowania robót jest widoczny szczególnie na części odcinka zlokalizowanej bliżej Szczuczyna, gdzie obecnie jest układana nawierzchnia bitumiczna, a także trwają roboty wykończeniowe. Roboty na wszystkich obiektach mostowych zostały rozpoczęte, a budowa kilku z nich zbliża się ku końcowi. Trwają także roboty branżowe, przy czym część została już zakończona. Dotyczy to w szczególności elementów kolizyjnych, takich jak linie elektroenergetyczne oraz wodociągi. Zaawansowanie rzeczowe na całości odcinka szacuje się na około 64%, zaś przewidywany termin zakończenia wszystkich robót to II kwartał 2022 r. W ramach budowy tego odcinka oprócz drogi głównej powstaną węzły drogowe Guty i Ełk Południe, Miejsce Obsługi Podróżnych Niekrasy (po lewej i prawej stronie drogi) oraz obiekty inżynierskie w ciągu drogi ekspresowej i w ciągu dróg krzyżujących się z drogą ekspresową. Łącznie będzie to 11 wiaduktów, dwa mosty, sześć przejść dla zwierząt. Dzięki budowie drogi ekspresowej S61 z obszarów miejskich zostanie wyprowadzony ruch tranzytowy. Zastosowanie ekranów akustycznych w celu zabezpieczenia terenów mieszkalnych narażonych na zwiększoną emisję hałasu powinno w znacznej części wyeliminować uciążliwości akustyczne spowodowane poprowadzeniem drogi ekspresowej. Dla kierowców przejazd będzie korzystny ze względu na skrócenie czasu podróży i podniesienie bezpieczeństwa na drodze poprzez zmniejszenie liczby skrzyżowań i zlikwidowanie bezpośrednich wjazdów na drogę z pól i posesji. Uspokojenie ruchu w miejscowościach podniesie komfort mieszkańców i zwiększy ich bezpieczeństwo.

Wywiady

Ewelina Karp-Kręglicka: Spodziewamy się kumulacji inwestycji budowlanych

Ewelina Karp-Kręglicka, prezeska PSWNA, w rozmowie z redakcją „Magazynu Autostrady” opowiada o kluczowych celach stowarzyszenia, omawia znaczenie standardów ESG oraz zachęca kobiety do aktywnego działania w sektorze budowlanym, zwracając uwagę na ich atuty i rolę w przyszłości branży. Porusza także zagadnienia dot. rozwoju technologii niskoemisy...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.