Przegląd i systematyka geosyntetyków

Rys. 8. Przykłady geosyntetycznych barier polimerowych (geomembrany
Rys. 9. Geosyntetyczna bariera iłowa (bentomata)


Podsumowanie


Inżynier szukający odpowiedniego geosyntetyku powinien przede wszystkim dopasować jego właściwości do funkcji, jakie ma pełnić w budowli. Może wybrać określoną grupę jednolitych wyrobów lub kompozyt mający w jednym materiale połączone różne cechy, które miały wyjściowe elementy. Norma PN-EN ISO 10318:2007 ujednoliciła i usystematyzowała nazewnictwo i podział geosyntetyków. Dzięki temu łatwiej będzie je identyfikować i dobierać do określonych zastosowań inżynierskich. Orientacja w temacie definicji i klasyfikacji przyczyni się do ich coraz powszechniejszego stosowania, prawidłowego projektowania, bezpieczeństwa pracy i trwałości konstrukcji z ich użyciem.

Rys. 10. Przykłady geokompozytów


Piśmiennictwo

  1. Alenowicz J.: Dobrze dobrany geosyntetyk ma właściwości
    adekwatne do funkcji. „Nowoczesne Budownictwo
    Inżynieryjne”, styczeń-luty/2009.
  2. Duszyńska A.: Co warto wiedzieć o geosyntetykach?
    „Inżynieria Morska i Geotechnika”, nr 2/2010.
  3. Kazimierowicz-Frankowska K.: Wzmacnianie konstrukcji
    dróg geosyntetykami. Warszawa 2014.
  4. PN-EN ISO 10318:2007 Geosyntetyki – Terminy i defi nicje.

przeczytaj również: Geotekstylia biodegradowalne- zabezpieczenie przeciwerozyjne

Wywiady

Kamila Czaja: Zero tolerance for compliance

Jakie są priorytety firmy w obszarze zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska naturalnego? Czy firma planuje podejmować konkretne działania w celu osiągnięcia neutralności klimatycznej? Kamila Czaja: Jako firma zdecydowaliśmy się zobowiązać do przestrzegania Porozumienia Paryskiego (Paris Agreement), tj. międzynarodowego traktatu dotyczącego ...

Relacje

Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.