Projektowanie dróg w XXI wieku

W dobie cyfryzacji oraz szerokiej dostępności programów służących do projektowania dróg i organizacji ruchu, proces planowania i samego projektowania powinien być z zamysłu łatwiejszy niż kiedykolwiek wcześniej. Na co należy zwrócić szczególną uwagę, by w efekcie otrzymać bezpieczną dla użytkowników i dobrze przemyślaną infrastrukturę?

dr inż. Beata Stankiewicz, Politechnika Opolska

Współczesne projekty infrastrukturalne wymagają zintegrowanych rozwiązań, by sprostać wymaganiom zespołów projektowych zaangażowanych w planowanie, projektowanie, budowę i eksploatację. Coraz częściej wykorzystywany jest zintegrowany zestaw narzędzi BIM i CAD, które wspomagają proces projektowania i tworzenia konstrukcji na wszystkich etapach. Modele zapewniają przejrzystość i zrozumienie projektów, zwłaszcza tych dużych.

W procesie projektowym od zawsze najważniejsze było połączenie dwóch czynników. Pierwszym z nich jest dokładność wykonywanych projektów. Im większa, tym mniejsza szansa na pojawienie się błędów na etapie późniejszego wykonawstwa. Drugim czynnikiem jest czytelność, albo raczej przejrzystość wykonywanego projektu technicznego. Co z tego, że dokumentacja będzie bardzo dokładna i szczegółowa, skoro jej wielkość oraz zawartość niezliczonych detali i szczegółów będzie całkowicie zaciemniać przekaz, jaki projekt ma ze sobą nieść. Przecież sama koncepcja projektowa nie jest celem, a jedynie środkiem do osiągnięcia go. Te dwa czynniki niestety w wielu aspektach się wykluczają. Przy tradycyjnych metodach projektowania zwiększanie dokładności projektu powodowało także jego systematyczne zaciemnianie. Dlatego też ludzie od zawsze zastanawiali się, jak można usprawnić proces projektowy bez konieczności zmniejszania dokładności wykonania. Programy numeryczne środowiska CAD i BIM ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Otrzymasz dostęp do wybranych treści serwisu
  • Zyskasz wiedzę na temat „Nowości z branży”
  • Zapoznasz się z materiałami video
  • Otrzymasz dostęp do wybranych materiałów w „Katalogu realizacji”
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Wywiady

Piotr Litwa: Działalność człowieka spowodowała znaczny wzrost zapotrzebowania na wiele surowców oraz energię

Piotr Litwa, Prezes Wyższego Urzędu Górniczego, w rozmowie z redakcją czasopisma „Kruszywa” porusza temat nadzoru i regulacji górnictwa odkrywkowego w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem problemów związanych z przestrzeganiem przepisów, oceną ryzyka oraz współpracą z instytucjami i samorządami. Omawia najczęstsze naruszenia przepisów, procedur...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.