Prace strzałowe a zastosowanie materiałów wybuchowych

Materiał omawia rodzaje znajdujących się w amunicji materiałów wybuchowych i możliwości ich odzyskania. Stosowane w technice cywilnej materiały wybuchowe o prostej technologii wytwarzania i możliwości użycia materiałów wybuchowych pochodzących z deelaboracji amunicji. Badania materiałów wybuchowych pochodzących z deelaboracji amunicji wykazały, że charakteryzują się silnie zaznaczonymi właściwościami detonacyjnymi i powinno używać się ich do sporządzania przemysłowych materiałów wybuchowych.

Jedną z podstawowych części składowych amunicji są materiały wybuchowe (MW). Pełnią one wiele różnych funkcji. Mogą np. :napędzać pociski i rakiety, niszczyć obiekty budowlane, przeszkody, pojazdy i siłę żywą. MW inicjują także: działanie amunicji, ułatwiają śledzenie toru lotu pocisku, wywołują różne efekty pirotechniczne. Takie efekty to oświetlanie, wydzielanie dymu, emisja światła o różnej barwie, zapalanie otaczających przedmiotów, obiektów itp. MW pełnią różnorodne funkcje, powoduje to, że stawiana się im różne wymagania i charakteryzują się różnymi właściwościami.

Najmniejszą różnorodnością stosowanych MW charakteryzuje się amunicja strzelecka małego kalibru. Zwykle jest to mieszanina zawierająca MW inicjujący, która inicjuje działanie naboju, oraz proch bezdymny napędzający pocisk. Wraz ze zwiększaniem kalibru amunicji wzrasta ilość znajdujących się w niej rodzajów MW. Amunicja strzelecka dużego kalibru, oprócz ww. MW, często zawiera różne mieszaniny pirotechniczne, jak np. smugowe i zapalające. Jeszcze większą różnorodnością stosowanych MW cechuje się amunicja artyleryjska i rakietowa, szczególnie dużego kalibru. W większości takich wyrobów znajduje się kruszący MW, a w złożonych konstrukcjach występuje wiele różnych zespołów zawierających różnorodne kombinacje ww. MW [1, 2].

M...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Przemysław Juszczyk: Polska może stworzyć nowoczesną, bezpieczną i ekologiczną sieć dróg

Przemysław Juszczyk, p.o. Dyrektora oddziału GDDKiA w Katowicach, w wywiadzie z redakcją „Magazynu Autostrady” mówi o swoim wyborze kariery zawodowej w branży drogowej, podkreśla znaczenie jakości inwestycji drogowych dla bezpieczeństwa i trwałości infrastruktury oraz swoje wcześniejsze doświadczenia na tym stanowisku. Omawia także cele oddziału...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.