Park maszyn do zimowego utrzymania dróg

Ogół czynności mających zmniejszyć lub ograniczyć zakłócenia w ruchu drogowym, które spowodowane są czynnikami atmosferycznymi (śliskość zimowa oraz opady śniegu), nazywa się zimowym utrzymaniem dróg (ZUD). Realizacja działań ZUD związana jest z wykorzystaniem odpowiedniego sprzętu.

SPRZĘT DO ZIMOWEGO UTRZYMANIA DRÓG

PŁUG

Pługi są maszynami do odśnieżania dróg. Zasadniczo wykorzystuje się pługi lemieszowe różnej konstrukcji oraz różnej konstrukcji pługi wirnikowe. Pługi lemieszowe służą do bieżącego odśnieżania dróg, a ich wydajność jest ograniczona przy grubych warstwach śniegu. W przypadku grubych warstw zalegającego śniegu są praktycznie bezużyteczne. Poza tym pługi lemieszowe usuwają śnieg na stosunkowo niewielką odległość (jest przesuwany poza szerokość działania pługa). Są to podstawowe wady tego rodzaju pługów. Natomiast pługi lemieszowe cechują się również niezaprzeczalnymi zaletami, a przede wszystkim w najprostszych rozwiązaniach mają prostą konstrukcję. Pługi lemieszowe mogą być jednostronne, dwustronne oraz regulowane – o zmiennej geometrii.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Janusz Rymsza: Funkcjonalizm – nowy styl w mostownictwie wywiad z dr. hab. inż. Januszem Rymszą, prof. IBDiM

Naukowiec i praktyk wyróżniany za wybitne osiągnięcia twórcze w dziedzinie budownictwa dr hab. inż. Janusz Rymsza, prof. IBDiM, znany jest jako znamienity specjalista pełnego zakresu robót mostowych. Posiada uprawnienia do pełnienia samodzielnych funkcji projektanta i kierownika budowy obiektów inżynierskich. W swoich działaniach zajmuje się głó...

Relacje

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.