Obwodnica Koszalina i Sianowa (S6/S11)

Przedmiotem realizacji jest budowa obwodnicy Koszalina i Sianowa w ciągu drogi ekspresowej S6 wraz z odcinkiem S11 od węzła Bielice do węzła Koszalin Zachód od km 6+400 do km 14+300.

Inwestycja znajduje się w północno-zachodniej części Polski, przebiega przez obszar województwa zachodniopomorskiego i jest w całości zlokalizowana w sieci kompleksowej TEN-T. Odcinek drogi ekspresowej S6 stanowi fragment międzynarodowej drogi E28 Berlin – Kołbaskowo – Szczecin – Goleniów – Koszalin – Gdańsk – Kaliningrad – Mińsk. Główny przebieg drogi uzupełni odcinek przejściowy o długości 0,742 km. Zamawiającym inwestycję jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Szczecinie, a konsultantem firma Larentz Polska Sp. z o.o. Wykonanie inwestycji zlecono firmie Polbud Pomorze Sp. z o.o. Prace związane z realizacją powinny zakończyć się w kwietniu 2024 r. Wartość kontraktu wynosi 1 151 661 770,52 PLN, a dofinansowanie z Unii Europejskiej opiewa na 370 380 434,18 zł.

Zakres robót

Trasa powstaje na parametrach drogi ekspresowej S6, jednak do czasu wybudowania S6 na odcinku Sianów − Słupsk nie będzie oznakowana jako droga ekspresowa, będzie pełniła funkcję łącznika.

Odcinki S6 oraz S11 wykonano o przekroju dwujezdniowym z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku oraz pasem awaryjnym i szerokim pasem dzielącym.

W ramach zadania wykonawca zobowiązał się do wzmocnienia podłoża gruntowego w celu uzyskania właściwych warunków posadowienia dróg i obiektów inżynierskich oraz zapewnienia stateczności skarp. W zakres robót drogowych wchodzą także budowa odcinka drogi ekspresowej S6 o długości 7,9 km, przebudowa istniejącej sieci dróg publicznych i dróg wewnętrznych będących w kolizji z drogą...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Komentarz firmy

Łukasz Lendner, Dyrektor GDDKiA Oddział w Szczecinie

Ponad połową obwodnicy Koszalina i Sianowa jeździmy już od 2019 r. Jednak na odcinku między Sianowem a Koszalinem wystąpiły odmienne od wcześniej stwierdzonych warunki gruntowe, co wymagało zmiany projektu. Warunki te są też bardzo skomplikowane, jest kilka poziomów wodonośnych z napiętym zwierciadłem wód gruntowych. Dlatego zamiast przejścia drogi S6 pod linią kolejową, co wiązałoby się z naruszeniem obszaru Góry Chełmskiej, zaprojektowano estakadę nad obszarem o najgorszych warunkach gruntowych. Od 2021 r. inwestycja jest prowadzona według zmienionego projektu. Od początku lipca tego roku kierowcy mogą ominąć Sianów, oddany fragment drogi o dł. 5,5 km znacznie poprawił przejazd DK6. W II kwartale przyszłego roku powinniśmy również zakończyć ostatni odcinek między węzłami Koszalin Wschód i Sianów Zachód o długości 4,3 km. To tu powstaje wspomniana estakada o długości około 800 m. Zakończono przęsła nasuwane, trwa realizacja przęseł metodą nawisową. Wspólnym wysiłkiem inwestora, nadzoru, projektantów i wykonawcy udaje się wszelkie przeciwności przezwyciężyć i ta inwestycja jest na ostatniej prostej do finału. Zastosowane rozwiązania techniczne będą zapewniały wieloletnią bezproblemową eksploatację trasy.

Wywiady

Marcin Opaliński: Nasza historia właśnie się rozpoczęła

Marcin Opaliński, Prezes Zarządu UNIMOT Bitumen, w rozmowie z redakcją „Magazynu Autostrady” zdradza kulisy formalizowania spółki UNIMOT Bitumen, a także wskazuje, co wyróżnia ją spośród innych producentów asfaltu. Odpowiada również na pytania dotyczące zagranicznych rynków, innowacji i planów firmy na przyszłość. Spółka UNIMOT Bitumen od kilku ...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.