Reklama

Mosty kompozytowe – pieśń przyszłości czy teraźniejszość?

W artykule przedstawiono aktualne problemy i wyzwania związane z projektowaniem oraz budową mostów z kompozytów polimerowych zbrojonych włóknami (FRP). Omówiono i przeanalizowano zagadnienia utrudniające rozwój i powszechność zastosowań tego typu konstrukcji. Aby udowodnić, że możliwe są efektywne projektowanie, produkcja i analiza mostów FRP, przedstawiono wybrane doświadczenia autorów artykułu w tym zakresie.

Kompozyty polimerowe zbrojone włóknami (ang. fiber-reinforced polymers – FRP), na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat stały się pełnoprawnym materiałem konstrukcyjnym i są wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu. Doskonałym przykładem ewolucji stosowania FRP jest przemysł: lotniczy, samochodowy, okrętowy czy sportowy. W latach 70., gdy kompozyty zaczynały być dopiero efektywnie wdrażane w lotnictwie, udział ten wynosił zaledwie kilka procent. W aktualnie produkowanych samolotach ich udział w stosunku do całkowitej masy samolotu jest większy niż 50% [1]. Ze względu na niewątpliwe zalety FRP, takie jak wysoka sztywność, niewielka masa i wynikający z tego niezwykle korzystny stosunek sztywności i wytrzymałości do masy, należy spodziewać się, że coraz więcej producentów będzie optymalizowało swoje konstrukcje z wykorzystaniem właśnie tych materiałów. Wdrażanie kompozytów FRP w budownictwie, a przede wszystkim w mostownictwie, jest opóźnione, lecz podobne do trendu opisanego na przykładzie lotnictwa. Należy jednak zaznaczyć jedną zdecydowaną różnicę. W lotnictwie czy przemyśle samochodowym FRP są już standardem. W mostownictwie ich zastosowanie jest raczej nadal traktowane jako rozwiązanie innowacyjne, wyszukane i nietypowe.

Mosty kompozytowe – wyzwania i problemy

W zakresie stosowania kompozytów w przemyśle mostowym opublikowano w ostatnim czasie kilka c...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Ewelina Karp-Kręglicka: Spodziewamy się kumulacji inwestycji budowlanych

Ewelina Karp-Kręglicka, prezeska PSWNA, w rozmowie z redakcją „Magazynu Autostrady” opowiada o kluczowych celach stowarzyszenia, omawia znaczenie standardów ESG oraz zachęca kobiety do aktywnego działania w sektorze budowlanym, zwracając uwagę na ich atuty i rolę w przyszłości branży. Porusza także zagadnienia dot. rozwoju technologii niskoemisy...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.