Reklama

Monitoring − dokumentowanie oddziaływania robót strzałowych na zabudowania w otoczeniu kopalń odkrywkowych

W materiale przedstawiono zagadnienia związane z działalnością profilaktyczną w zakresie minimalizacji oddziaływania robót strzałowych na zabudowania w otoczeniu kopalń odkrywkowych. Ważnym elementem tej działalności jest monitorowanie drgań w obiektach budowlanych. Opracowana w Laboratorium Robót Strzałowych i Ochrony Środowiska AGH Kopalniana Stacja Monitoringu Drgań (KSMD) po kilku modernizacjach stała się w pełni zautomatyzowanym systemem monitorującym i dokumentującym oddziaływanie robót strzałowych na otoczenie. Aktualnie w 25 kopalniach odkrywkowych pracuje 55 stacji pomiarowych. W okresie od 2012 roku do sierpnia 2021 roku stacje wykonały ponad 60 000 rejestracji zdarzeń pochodzących od robót strzałowych. Zarówno liczba stacji pracujących w otoczeniu kopalń odkrywkowych, jak i liczba zarejestrowanych zdarzeń świadczą o efektywności tak prowadzonego dokumentowania oddziaływania robót z użyciem MW na otoczenie. Do oceny oddziaływania procedury pomiarowe i analityczne KSMD wykorzystują skale SWD, zgodnie z aktualnie obowiązującą normą PN-B-02170:2016-12.

Odpalanie ładunków materiału wybuchowego (MW) w długich otworach jest powszechnie stosowaną metodą urabiania skał. Dlatego problemy z tym związane są tak ważne dla górnictwa odkrywkowego. Tylko 20 do 30% energii detonacji ładunków MW wykorzystuje się na urabianie. Pozostała część zostaje utracona i powoduje powstanie rozrzutu odłamków skalnych, powietrznej fali uderzeniowej oraz fal sejsmicznych. Zwłaszcza te ostatnie sprawiają dużo problemów, ponieważ drgania podłoża mogą oddziaływać na różne obiekty budowlane znajdujące się w sąsiedztwie kopalń. Zarówno efektywność urabiania, jak i względy ekonomiczne skłaniają do stosowania w jednej serii jak największej liczby ładunków MW. Co może jednak być przyczyną narastającego problemu szkodliwego oddziaływania.

Długoletnie prace badawcze ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Grzegorz Soszyński: Razem możemy kreować przyszłość budownictwa mostowego

Grzegorz Soszyński, prezes zarządu Himmel i Papesch Opole Sp. z o.o., z okazji 25-lecia działalności firmy w rozmowie z redakcją czasopisma „Mosty” opowiada o kluczowych zmianach w polskim budownictwie mostowym, wyzwaniach związanych z budową firmy od podstaw oraz projektach, które stały się powodem do dumy. Wspomina także o wartości współpracy ...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.