Reklama

Mieszanki MCE – technologia z myślą o środowisku

Dbałość o środowisko naturalne stała się w ostatnich latach jedną z priorytetowych kwestii uwzględnianych przy realizacji projektów związanych z budową i remontem dróg. Potencjał ponownego wykorzystania materiałów pochodzących wprost z remontowanej nawierzchni czyni mieszankę mineralno-cementowo-emulsyjną jedną z tych technologii, które oferują nie tylko liczne korzyści ekonomiczne, lecz przede wszystkim środowiskowe. Przyjrzyjmy się bliżej tej znanej, lecz wciąż niedocenianej technologii.

W większości krajów na całym świecie wykonywane dziś nawierzchnie drogowe charakteryzują się zbliżonymi zasadami kształtowania konstrukcji nawierzchni drogowej. Polska konstrukcja drogowa, według najważniejszego dokumentu technicznego, jakim w naszym kraju jest Katalog Typowych Konstrukcji Nawierzchni Podatnych i Półsztywnych, składa się z górnych i dolnych warstw konstrukcji nawierzchni drogowej.

Warstwy te są zbudowane z różnych materiałów i mogą być związane spoiwem lub lepiszczem bądź niezwiązane. Warstwą niezwiązaną jest kruszywo stabilizowane mechanicznie, natomiast do warstw związanych zaliczamy, między innymi: warstwy z mieszanki mineralno-asfaltowej, warstwy stabilizowane spoiwami oraz mieszanki mineralno-cementowo-emulsyjne.

Mieszanka mineralno-cementowo-emulsyjna (MCE) przedstawiona jest jako materiał służący do wykonania podbudowy w górnych warstwach konstrukcji dla kategorii ruchu od KR1 do KR4 (rys. 1). 

Oznacza to, że można ją stosować w drogach przeznaczonych do lekkiego i średniego ruchu samochodowego.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Ewelina Karp-Kręglicka: Spodziewamy się kumulacji inwestycji budowlanych

Ewelina Karp-Kręglicka, prezeska PSWNA, w rozmowie z redakcją „Magazynu Autostrady” opowiada o kluczowych celach stowarzyszenia, omawia znaczenie standardów ESG oraz zachęca kobiety do aktywnego działania w sektorze budowlanym, zwracając uwagę na ich atuty i rolę w przyszłości branży. Porusza także zagadnienia dot. rozwoju technologii niskoemisy...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.