Małopolska jednym z europejskich liderów bezpieczeństwa na drogach!

Małopolska Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego została jednym z 15 finalistów konkursu Doskonałość w Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego (Excellence in Road Safety Awards 2023). To wydarzenie organizuje Europejska Karta Bezpieczeństwa Drogowego, organizacja działająca pod przewodnictwem Komisji Europejskiej. GDDKiA jest jednym z członków Małopolskiej Wojewódzkiej Rady BRD.

Małopolska jednym z europejskich liderów bezpieczeństwa na drogach!

Europejska Karta Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

Europejska Karta Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego skupia członków z całej Unii Europejskiej, którzy chcą działać na rzecz bezpieczeństwa wszystkich użytkowników dróg. Karta zachęca różne instytucje, organizacje i stowarzyszenia do podejmowania działań zmierzających do podniesienia poziomu bezpieczeństwa na drogach Europy. Jest też forum wymiany wiedzy i doświadczeń oraz dobrych praktyk. 

Celem Europejskiej Karty Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego jest ograniczenie liczby ofiar śmiertelnych i poważnych obrażeń o połowę między 2020 a 2030 rokiem, a perspektywie 2050 roku braku jakichkolwiek ofiar śmiertelnych i poważnych obrażeń na drogach Unii. Podobne podejście przyjmuje Narodowy Program Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2021-2030. 

Współpraca przynosi efekty

Małopolska Wojewódzka Rada BRD została finalistą konkursu dzięki pracy włożonej w poprawę bezpieczeństwa pieszych na drogach. Członkowie Rady to przedstawiciele różnych środowisk – samorządu regionalnego i lokalnego, administracji rządowej, Policji, Państwowej Straży Pożarnej i organizacji pozarządowych oraz osoby działające w obszarze bezpieczeństwa ruchu drogowego.  

To kompleksowe i skoordynowane podejście do problematyki bezpieczeństwa było jednym z powodów wyróżnienia. Karta doceniła, że między 2016 a 2022 rokiem liczba ofiar śmiertelnych wypadków w pobliżu przejść spadła z 18 do 8. Natomiast samych wypadków z 485 do 234. 

Małopolskie działania

Europejska Karta Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego doceniła małopolskie starania za trzy obszary, które także dla nas są szczególnie istotne: 

  • doświetlenia przejść dla pieszych – od 2016 r. w realizacji jest autorski program poprawy widoczności przejść dla pieszych. Do końca 2022 r. doświetlono 531 przejść, na ten rok małopolska chce zamknąć liczbą sześciuset bezpiecznych i nowocześnie oświetlonych przejść; 
  • ograniczenie prędkości na przejściach poza miastami do 50 km/h – limit wprowadzono na wszystkich przejściach na małopolskich drogach w 2018 r.; 
  • podnoszenie świadomości mieszkańców w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego

źródło i fot. GDDKiA

Przeczytaj również: Ciesz się niższymi cenami! Odkryj świąteczne pakiety

Reklama

Wywiady

Piotr Litwa: Działalność człowieka spowodowała znaczny wzrost zapotrzebowania na wiele surowców oraz energię

Piotr Litwa, Prezes Wyższego Urzędu Górniczego, w rozmowie z redakcją czasopisma „Kruszywa” porusza temat nadzoru i regulacji górnictwa odkrywkowego w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem problemów związanych z przestrzeganiem przepisów, oceną ryzyka oraz współpracą z instytucjami i samorządami. Omawia najczęstsze naruszenia przepisów, procedur...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.