Kopalnie Porfiru i Diabazu Sp. z o.o. w Krzeszowicach

Kopalnia Porfiru „Zalas”

Wydobycie porfiru ze złoża „Zalas” prowadzone jest w kopalni o tej samej nazwie. Kamieniołom położony jest w zachodniej części miejscowości Frywałd, leżącej w woj. małopolskim w gminie Krzeszowice. Powierzchnia obszaru górniczego wynosi 72 ha. Eksploatacja prowadzona jest metodą odkrywkową, systemem ścianowo-zabierkowym. Wyrobisko eksploatacyjne ma charakter stokowo-wgłębny. W chwili obecnej wydobycie realizowane jest na siedmiu poziomach eksploatacyjnych. W trakcie udostępniania jest poziom VIII. Dostęp do złoża wymaga wykonania robót udostępniających, polegających na usunięciu zalegającej nad złożem warstwy nadkładowej. Zdejmowanie nadkładu odbywa się na dwóch poziomach. Przy kopalni znajduje się zakład przeróbczy prowadzący przeróbkę mechaniczną kopaliny, w ramach której realizowane są procesy kruszenia i przesiewania. Efektem uszlachetnienia kopaliny w procesie przeróbki są wyroby gotowe (kruszywa łamane), na które składają się m.in.: tłuczeń kolejowy, grysy, kliniec, kamień łamany sortowany, mieszanki czy kruszywo niesortowane – spełniające wymagania określonych norm.

Kopalnia Diabazu „Niedźwiedzia Góra”

Wydobycie diabazu prowadzone jest w kamieniołomie „Niedźwiedzia Góra”, usytuowanej na terenie tzw. „Zwierzyńca” we wsi Tenczynek. Eksploatację kruszywa w tym wyrobisku rozpoczęto jeszcze przed wybudowaniem kopalni. Obecny pięciopoziomowy kamieniołom wgłębny ma ustanowiony obszar górniczy o powierzchni odpowiednio 45 ha. Diabaz poddawany jest procesom przeróbki na miejscu w sposób bezodpadowy na kruszywo łamane drogowe, kolejowe i budowlane w postaci przede wszystkim: grysów, mieszanek i kruszywa niesortowanego czy miału stabilizacyjnego.

Asortyment

Wszystkie wyroby w ofercie KPiD spełniają odpowiednie wymagania normowe, a dzięki stosowanemu systemowi zakładowej kontroli produkcji są poddawane ocenie i weryfikacji stałości właściwości użytkowych. Szerokie spektrum zastosowania kruszyw porfirowych i diabazowych powoduje, że z powodzeniem wykorzystuje się je w zasadzie w każdej gałęzi budownictwa.

Przy produkcji kruszywa stosowany jest system Zakładowej Kontroli Produkcji. Spedycja kruszywa z naszych kopalni może odbywać się transportem kołowym, a w przypadku Kopalni Porfiru „Zalas” – również transportem kolejowym. W kopalniach wchodzących w skład przedsiębiorstwa wydobywa się i przerabia skały pochodzenia wulkanicznego o bardzo wysokich wskaźnikach wytrzymałościowych, w szczególności w zakresie ścieralności, wytrzymałości na ściskanie czy mrozoodporności. Kruszywa są odporne na działanie czynników atmosferycznych oraz pozostają czyste ekologicznie. Produkcja obejmuje szeroką gamę kruszyw znajdujących zastosowanie w zasadzie w każdej gałęzi budownictwa, tj. w: drogownictwie, kolejnictwie, budownictwie oraz w tworzeniu małej architektury. W ofercie znajdują się kruszywa spełniające wymagania norm europejskich, m.in.: grysy, tłucznie, klińce, niesorty czy kamień łamany.

Odpowiedzialność środowiskowa

Priorytetem włodarzy Kopalni Porfiru i Diabazu Sp. z o.o. są działania podejmowane po to, by pomimo nieprzerwanych prac w zakładach zagwarantować jak najmniejszy wpływ przedsiębiorstwa na środowisko naturalne. W tym celu wprowadzany jest szereg konkretnych rozwiązań przy zachowaniu zrównoważonej eksploatacji złoża.

Przeczytaj również: Przegląd maszyn wykorzystywanych w kopalniach odkrywkowych

Wywiady

Kamila Czaja: Zero tolerance for compliance

Jakie są priorytety firmy w obszarze zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska naturalnego? Czy firma planuje podejmować konkretne działania w celu osiągnięcia neutralności klimatycznej? Kamila Czaja: Jako firma zdecydowaliśmy się zobowiązać do przestrzegania Porozumienia Paryskiego (Paris Agreement), tj. międzynarodowego traktatu dotyczącego ...

Relacje

Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.