Reklama

Górnictwo odkrywkowe – zdarzenia niebezpieczne (niebezpieczne po latach)

W artykule dokonano analizy niebezpiecznych zdarzeń, które miały miejsce w odkrywkowych zakładach górniczych zlokalizowanych na terenie całej Polski w ostatniej dekadzie.

Praca w górnictwie wiąże się bezsprzecznie z różnego rodzaju zagrożeniami. Mogą to być zagrożenia naturalne, techniczne lub związane z czynnikiem ludzkim. Jeśli w wyniku zagrożenia dochodzi do zdarzenia skutkującego urazem człowieka, mamy do czynienia z wypadkiem (śmiertelny, ciężki, lekki, zbiorowy). W przypadku braku urazu mamy do czynienia ze zdarzeniem potencjalnie wypadkowym. Takie zdarzenie Polska Norma PN-N-18001:2004 Systemy zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy – Wymagania definiuje jako niebezpieczne zdarzenie, związane z wykonywaną pracą, podczas którego nie dochodzi do urazów lub pogorszenia stanu zdrowia. W tym pojęciu mieszczą się również niebezpieczne sytuacje oraz błędy i odchylenia w działaniu.

O ile skutkiem wypadku przy pracy jest uraz, uszczerbek na zdrowiu lub śmierć pracownika, o tyle w zdarzeniu potencjalnie wypadkowym skutkiem będzie strata. Najbardziej oczywistymi stratami są zniszczenia mienia. Równie ważne i pośrednie straty to zakłócenia produkcji, wydajności i obniżenie zysku. Jednakże dla przedsiębiorcy każde zdarzenie niebezpiecznie wiąże się z krótszym bądź dłuższym przestojem. A, jak wiadomo w każdym biznesie czas to pieniądz. Na potrzeby niniejszego artykułu na rys. 1. przedstawiony został podział zdarzeń niebezpiecznych, wyjaśniający zarazem zagadnienie niebezpieczeństwa „po latach”.

W artykule analizie zostały poddane zdarzenia niebezpiecznie w okresie 1.01.2012 – 31.07.2022 r. w odkrywkowych zakładach górniczych zlokalizowanych na terenie całej Polski. Były to:

  • osuwisko/oberwanie się skał – 24 zdarzenia,
  • p...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Grzegorz Soszyński: Razem możemy kreować przyszłość budownictwa mostowego

Grzegorz Soszyński, prezes zarządu Himmel i Papesch Opole Sp. z o.o., z okazji 25-lecia działalności firmy w rozmowie z redakcją czasopisma „Mosty” opowiada o kluczowych zmianach w polskim budownictwie mostowym, wyzwaniach związanych z budową firmy od podstaw oraz projektach, które stały się powodem do dumy. Wspomina także o wartości współpracy ...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.