GDDKiA złożyła wniosek o DŚU dla obwodnicy Międzyborza w ciągu DK25

Rozpoczął się kolejny etap przygotowań do realizacji obwodnicy Międzyborza w ciągu DK25. Do burmistrza tego miasta trafił wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU). Postępowanie administracyjne zakończy się wydaniem decyzji, która ostatecznie zatwierdzi jej przebieg trasy. Zadanie jest realizowane w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic.

GDDKiA złożyła wniosek o DŚU dla obwodnicy Międzyborza w ciągu DK25

Wybór wariantu

Przed złożeniem wniosku zweryfikowana została dokumentacja projektowa, w tym analiza wielokryterialna, gdzie w oparciu o kryteria środowiskowe, społeczne, ekonomiczne i techniczne  zaproponowano najkorzystniejszy wariant przebiegu przyszłej trasy. We wniosku o uzyskanie decyzji środowiskowej GDDKiA wskazano jako preferowany wariant 1, który przebiega po stronie wschodniej Międzyborza. Natomiast alternatywny jest wariant 3, którego przebieg wyznaczony jest po stronie zachodniej miasta. 

DŚU jest niezbędna do realizacji inwestycji, ponieważ zatwierdzi przebieg obwodnicy Międzyborza, przeznaczony do dalszych prac projektowych. Wydanie decyzji umożliwi również ogłoszenie przetargu na wyłonienie wykonawcy robót w systemie Projektuj i buduj. Jest także konieczna do uzyskania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID).  

Zakres i cel inwestycji

Trasa powstanie w nowym śladzie i będzie miała długość ok. 8 km. W ramach inwestycji zostanie zaprojektowana, a następnie wybudowana droga klasy GP (droga główna ruchu przyspieszonego), na wschód od obecnej DK25, ze skrzyżowaniami, drogami poprzecznymi i dojazdowymi. Powstaną również obiekty inżynierskie, elementy ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego (BRD).  

Wywiady

Marcin Opaliński: Nasza historia właśnie się rozpoczęła

Marcin Opaliński, Prezes Zarządu UNIMOT Bitumen, w rozmowie z redakcją „Magazynu Autostrady” zdradza kulisy formalizowania spółki UNIMOT Bitumen, a także wskazuje, co wyróżnia ją spośród innych producentów asfaltu. Odpowiada również na pytania dotyczące zagranicznych rynków, innowacji i planów firmy na przyszłość. Spółka UNIMOT Bitumen od kilku ...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.