Charakterystyka oznaczania właściwości kruszyw odzyskanych z granulatu asfaltowego

W artykule omówiono możliwości i warunki wykorzystania granulatu asfaltowego wynikające z ostatniej zmiany ustawodawstwa odnoszącej się do kryteriów utraty statusu odpadów. Dodatkowo przedstawiony zostanie problem związany z zapotrzebowaniem na dokumentację potwierdzającą właściwości kruszywa składowego. W artykule podjęto próbę oceny wpływu cech kruszywa odzyskanego w procesie ekstrakcji na wyniki badań klasyfikujących przydatność granulatu asfaltowego.

W procesie budowlanym coraz częściej pojawia się możliwość wykorzystania destruktu asfaltowego bardzo dobrej jakości. Przez wzgląd na możliwość utraty przez destrukt statusu odpadu, ale jednocześnie przy braku dokumentacji potwierdzającej właściwości mieszanki mineralnej w nim zawartej, stajemy przed wielką szansą, lecz także problemem związanym z jego wykorzystaniem. Zgodnie z wymaganiami WWiORB [1-5] w przypadku wykorzystania granulatu asfaltowego o nieznanym pochodzeniu i parametrach należy określić właściwości kruszywa mineralnego w nim zawartego. W tym celu należy odzyskać kruszywo do badań np. w procesie ekstrakcji.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Janusz Rymsza: Funkcjonalizm – nowy styl w mostownictwie wywiad z dr. hab. inż. Januszem Rymszą, prof. IBDiM

Naukowiec i praktyk wyróżniany za wybitne osiągnięcia twórcze w dziedzinie budownictwa dr hab. inż. Janusz Rymsza, prof. IBDiM, znany jest jako znamienity specjalista pełnego zakresu robót mostowych. Posiada uprawnienia do pełnienia samodzielnych funkcji projektanta i kierownika budowy obiektów inżynierskich. W swoich działaniach zajmuje się głó...

Relacje

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.