Budowa żelbetowego mostu łukowego z jazdą górą przez rzekę Dunajec w Tylmanowej

W grudniu 2022 r. firma Primost Południe Sp. z o.o. z Będzina ukończyła prace budowlane i dopuściła do ruchu nowy most na rzece Dunajec w miejscowości Tylmanowa usytuowany na trasie rowerowej Velo Dunajec.

Nowy most na rzece Dunajec wraz z odcinkiem drogi w m. Tylmanowa w Gminie Ochotnica Dolna został zrealizowany w ramach zadania: „Rozbudowa drogi gminnej K363949 na odcinku I – w km od 3+387,00 do km 3+ 718,00, na odcinku II – w km od 5+533,00 do km 5+636 ,00, na odcinku III – w km od 5+636,00 do km 5+861,40  (obiekt mostowy w km 5+749,80 do km 5+854,20) wraz z przebudową skrzyżowania w km 5+729,00 w miejscowości Tylmanowa, Gmina Ochotnica Dolna”.

Na budowę obiektu mostowego wraz z towarzyszącą infrastrukturą oraz dojazdami Inwestor przewidział 1,5 r. Do rozpoczęcia prac firma Primost Południe Sp. z o.o. przystąpiła w październiku 2021 r. Inwestycja zrealizowana była w systemie „buduj”. Inwestorem był Wójt Gminy Ochotnica Dolna, autorem projektu, dla którego uzyskano decyzję ZRiD, było biuro projektowe FKprojekt Biuro Usług Inżynierskich Krzysztof Faron z siedzibą w Łącku, które pełniło również funkcję nadzoru autorskiego i inwestorskiego.

MOS_2_23_Sebastian_Nowak_MOST_PRZEZ_DUNAJEC_W_TYLMANOWEJ_RYS_1Rys. 1. Schemat podparcia mostu

Nowy most zastąpił wysłużony most wiszący z 1965 r., którego konstrukcja nie nadawała się dłużej do użytkowania. Stary obiekt był stalowym, jednoprzęsłowym mostem podwieszonym na dwóch pylonach. K...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Komentarz firmy

Szczepan Michna
kierownik robót mostowych Primost Południe Sp. z o.o.

Most w Tylmanowej jest trzecim obiektem, który miałem przyjemność realizować przez rzekę Dunajec. Świadomość, jak bardzo nieprzewidywalna jest to rzeka, narzuca indywidualne podejście do realizacji zadania.

Mając na uwadze termin na wykonanie inwestycji, jak również wiedzę o potrzebie budowy nowego mostu przez społeczność lokalną, wybraliśmy technologię podparcia mostu w sposób ograniczający do minimum ingerencję w koryto Dunajca, redukując wpływ nurtu na prace budowlane. Dzięki wiedzy nabytej we wcześniejszych realizacjach wszystkie prace zostały wykonane w zakładanym terminie.

Zaprojektowana konstrukcja obiektu jest rzadko spotykana w nowych budowlach, co sprawia dodatkową satysfakcję z wizualnych efektów po zakończonej Inwestycji. Uważam, że wybudowany most będzie nie tylko wizytówką firmy Primost Południe Sp. z o.o., ale również stanie się znakiem rozpoznawczym turystycznej miejscowości Tylmanowa oraz trasy rowerowej Velo Dunajec.

Krzysztof Faron, FK projekt Biuro Usług Inżynierskich

Lokalizacja mostu w sąsiedztwie rezerwatu przyrody Kłodne nad Dunajcem, który znajduje się na prawym, bardzo stromym brzegu rzeki Dunajec, wymagała zaprojektowania konstrukcji, która nie będzie dominantą dla tak unikatowego widokowo miejsca. Dodatkowym wyzwaniem projektowym było bezpośrednie sąsiedztwo skrzyżowania z DW 969, włączenie trasy Velo Dunajec na brzegu lewym i skrzyżowanie z drogami gminnymi na brzegu prawym oraz warunek, że obiekt musi być obiektem jednoprzęsłowym.

Mając postawione bardzo precyzyjne warunki lokalizacyjne, ekonomiczne – koszty budowy oraz koszty utrzymania obiektu – wybór padł na konstrukcję łukową żelbetonową z jazdą górą utwierdzoną w obu wysokich brzegach rzeki, rozwiązanie to zapewniło harmonijne wpisanie się mostu w otoczenie poprzez smukłe łuki, które nadały konstrukcji lekkości. Wyzwaniem projektowym i wykonawczym była realizacja posadowienia obiektu w komorach składających się z trzech ścian wykonanych jako palisady z pali wierconych.

Zaprojektowana technologia oraz etapowanie realizacji budowy umożliwiły wykonawcy sprawne wykonanie zadania. Rozpiętość przęsła równa 104,40 m plasuje obiekt do jednego z najdłuższych łuków jednoprzęsłowych z jazdą górą w Polsce.

Wywiady

Jacek Kawalec: Przyszłość stosowania geosyntetyków jest bardzo obiecująca

Dr inż. Jacek Kawalec, prezydent Polskiego Stowarzyszenia Geosyntetycznego, w rozmowie z redakcją „Magazynu Autostrady” omawia kluczowe aspekty rozwoju i zastosowań geosyntetyków. Na podstawie swojego trzydziestoletniego doświadczenia w branży dzieli się obserwacjami na temat tej dziedziny, wskazując na jej najnowsze technologie i potrzeby. W 20...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.