Budowa drogi ekspresowej S5 na odcinku Ornowo-Wirwajdy

28 kwietnia 2020 roku postanowiono o pracach nad nową inwestycją, jaką jest budowa drogi ekspresowej S5 na odcinku Ornowo-Wirwajdy. Przedmiotowa realizacja została zamówiona przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Olsztynie, natomiast wykonawcą zlecenia jest firma Budimex S.A. Zakończenie prac ma nastąpić 28 maja 2023 roku.

Przedmiotem inwestycji jest budowa drogi ekspresowej S5 na odcinku Ornowo – Wirwajdy. Inwestycja polega na budowie odcinka o długości około 5,3 km, łączącego obwodnicę Ostródy w ciągu drogi krajowej nr 16 z dotychczasowym przebiegiem drogi krajowej nr 16 w rejonie miejscowości Wirwajdy.

Zakres inwestycji

Inwestycja swoim zakresem obejmuje następujące podgrupy:

Roboty drogowe

W skład zadań mieszczących się w zakresie robót drogowych wchodzą:

budowa:
-dwóch jezdni drogi ekspresowej S5,
-węzła drogowego Ostróda Zachód na przecięciu z drogą krajową nr 15 w km 0+900,
-skrzyżowania typu rondo na końcu odcinka S5 na przecięciu z drogą krajową nr 16,
-dodatkowych jezdni zlokalizowanych w pasie drogowym obsługujących przyległy teren oraz zjazdów do istniejących działek,
-ciągów pieszych wzdłuż wybranych przebudowywanych dróg,
-elementów systemu odwodnienia (rowy, przepusty, ścieki, dreny),

przebudowa:
-odcinków istniejących dróg poprzecznych kolidujących z drogą S5.

Obiekty inżynierskie

W ramach inwestycji powstaną 4 obiekty inżynierskie w ciągu drogi ekspresowej:
-2 przejścia dolne dla zwierząt dużych,

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Komentarz firmy

Irena Strzelczyk, Kierownik Projektu budowy S5 Ornowo – Wirwajdy.

Budowa odcinka drogi ekspresowej S5 Ornowo - Wirwajdy to pierwszy krok do połączenia A1 z S7. Inwestycja jest kontynuacją obwodnicy Ostródy w ciągu drogi krajowej nr 16, która docelowo stanie się częścią drogi ekspresowej S5 na odcinku Ostróda (S7) - Grudziądz (A1). Stanowić będzie element ciągu dróg ekspresowych w północnej Polsce na linii wschód - zachód, na który złożą się: S10 Szczecin - Piła - Bydgoszcz, S5 Bydgoszcz - Grudziądz - Ostróda, S7 Ostróda - Olsztynek, S51 Olsztynek - Olsztyn, S16 Olsztyn - Ełk oraz S61 Ełk - Budzisko.

Kontrakt o wartości 204 mln zł realizuje firma Budimex S.A. Zadaniem wykonawcy jest budowa drogi ekspresowej S5 na odcinku Ornowo - Wirwajdy o długości ok. 5 km. W ramach inwestycji przewidziana jest budowa dodatkowych jezdni obsługujących teren przyległy. Ponadto przebudowane zostaną drogi poprzeczne innych kategorii kolidujące z drogą S5. Będzie to droga o przekroju dwujezdniowym. Powstanie na niej węzeł Ostróda Zachód, cztery wiadukty oraz dwa przejścia dla dużych zwierząt.

Inwestycja jest realizowana w systemie „Projektuj i buduj”, gdyż wykonawca zadania ma możliwość optymalizacji rozwiązań zawartych w projekcie budowlanym i wykonawczym. Korzystając z tej możliwości, wykonawca zmienił konstrukcję dwóch wiaduktów drogowych oraz dwóch przejść dla zwierząt dużych, bez zmiany ich lokalizacji.

Wywiady

Waldemar Gajeski: Mosty łączą ludzi

Waldemar Gajeski, dyrektor Dyrekcji Mostowej STRABAG, w rozmowie z redakcją czasopisma „Mosty” odpowiada na pytania związane m.in. z kryzysową sytuacją w branży budowlanej oraz rozwiązaniami systemowymi, które mogłyby pomóc polskim firmom go przetrwać. Ponadto omawia perspektywy branży mostowej na przyszły rok, a także zdradza, która realizacja ...

Relacje

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.