Budowa drogi ekspresowej S5 na odcinku Ornowo-Wirwajdy

28 kwietnia 2020 roku postanowiono o pracach nad nową inwestycją, jaką jest budowa drogi ekspresowej S5 na odcinku Ornowo-Wirwajdy. Przedmiotowa realizacja została zamówiona przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Olsztynie, natomiast wykonawcą zlecenia jest firma Budimex S.A. Zakończenie prac ma nastąpić 28 maja 2023 roku.

Przedmiotem inwestycji jest budowa drogi ekspresowej S5 na odcinku Ornowo – Wirwajdy. Inwestycja polega na budowie odcinka o długości około 5,3 km, łączącego obwodnicę Ostródy w ciągu drogi krajowej nr 16 z dotychczasowym przebiegiem drogi krajowej nr 16 w rejonie miejscowości Wirwajdy.

Zakres inwestycji

Inwestycja swoim zakresem obejmuje następujące podgrupy:

Roboty drogowe

W skład zadań mieszczących się w zakresie robót drogowych wchodzą:

budowa:
-dwóch jezdni drogi ekspresowej S5,
-węzła drogowego Ostróda Zachód na przecięciu z drogą krajową nr 15 w km 0+900,
-skrzyżowania typu rondo na końcu odcinka S5 na przecięciu z drogą krajową nr 16,
-dodatkowych jezdni zlokalizowanych w pasie drogowym obsługujących przyległy teren oraz zjazdów do istniejących działek,
-ciągów pieszych wzdłuż wybranych przebudowywanych dróg,
-elementów systemu odwodnienia (rowy, przepusty, ścieki, dreny),

przebudowa:
-odcinków istniejących dróg poprzecznych kolidujących z drogą S5.

Obiekty inżynierskie

W ramach inwestycji powstaną 4 obiekty inżynierskie w ciągu drogi ekspresowej:
-2 przejścia dolne dla zwierząt dużych,

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Komentarz firmy

Irena Strzelczyk, Kierownik Projektu budowy S5 Ornowo – Wirwajdy.

Budowa odcinka drogi ekspresowej S5 Ornowo - Wirwajdy to pierwszy krok do połączenia A1 z S7. Inwestycja jest kontynuacją obwodnicy Ostródy w ciągu drogi krajowej nr 16, która docelowo stanie się częścią drogi ekspresowej S5 na odcinku Ostróda (S7) - Grudziądz (A1). Stanowić będzie element ciągu dróg ekspresowych w północnej Polsce na linii wschód - zachód, na który złożą się: S10 Szczecin - Piła - Bydgoszcz, S5 Bydgoszcz - Grudziądz - Ostróda, S7 Ostróda - Olsztynek, S51 Olsztynek - Olsztyn, S16 Olsztyn - Ełk oraz S61 Ełk - Budzisko.

Kontrakt o wartości 204 mln zł realizuje firma Budimex S.A. Zadaniem wykonawcy jest budowa drogi ekspresowej S5 na odcinku Ornowo - Wirwajdy o długości ok. 5 km. W ramach inwestycji przewidziana jest budowa dodatkowych jezdni obsługujących teren przyległy. Ponadto przebudowane zostaną drogi poprzeczne innych kategorii kolidujące z drogą S5. Będzie to droga o przekroju dwujezdniowym. Powstanie na niej węzeł Ostróda Zachód, cztery wiadukty oraz dwa przejścia dla dużych zwierząt.

Inwestycja jest realizowana w systemie „Projektuj i buduj”, gdyż wykonawca zadania ma możliwość optymalizacji rozwiązań zawartych w projekcie budowlanym i wykonawczym. Korzystając z tej możliwości, wykonawca zmienił konstrukcję dwóch wiaduktów drogowych oraz dwóch przejść dla zwierząt dużych, bez zmiany ich lokalizacji.

Wywiady

Wiktor Werfel: Najlepszym środkiem ochrony indywidualnej jest zdrowy rozsądek

Wiktor Werfel, Kierownik Ruchu Zakładu Górniczego, w rozmowie z redakcją czasopisma „Kruszywa” odpowiada na pytania dotyczące dozoru ruchu odkrywkowego zakładu górniczego. Omawia m.in. najważniejsze aspekty pracy KRZG, podpowiada, skąd czerpać wiedzę, by spełniać funkcje kierownika ruchu jak najlepiej oraz jak zapewnić bezpieczeństwo załogi zakł...

Relacje

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.