Rusza rozbudowa DK45 pomiędzy Krapkowicami i Rogowem Opolskim

GDDKiA podpisała umowę na rozbudowę kolejnego odcinka w ciągu DK45, pomiędzy Krapkowicami i Rogowem Opolskim. Wykonawcą prac na odcinku o długości 6,6 km będzie firma Mota Engil. Wartość umowy to 72 939 978,61 zł, a zadanie jest finansowane z budżetu państwa.

Rusza rozbudowa DK45 pomiędzy Krapkowicami i Rogowem Opolskim

– Kolejna inwestycja drogowa w województwie opolskim pokazuje, że rządowa strategia zrównoważonego rozwoju jest konsekwentnie realizowana. Systematycznie podnosimy bezpieczeństwo na polskich drogach, m.in. poprzez ich modernizację. Mieszkańcy powiatu krapkowickiego oraz wszyscy, którzy odwiedzają ten piękny zakątek Polski uzyskają dostęp do nowoczesnej i dobrze utrzymanej drogi krajowej – powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Zakres prac

Zakres prac przewiduje rozbudowę i wzmocnienie konstrukcji istniejącego odcinka na całej długości wraz z zastosowaniem przekroju 2+1 i podniesieniem nośności drogi do 11,5 t/oś. Ponadto zaplanowano przebudowę wiaduktu nad linią kolejową PKP, rozbudowę dwóch skrzyżowań – z ul. Boczną oraz łącznikiem do drogi wojewódzkiej DW415. W ramach zadania wykonawca zbuduje lub przebuduje chodniki, kanały technologiczne, wykona również elementy bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym oznakowanie pionowe i poziome wraz z niezbędnymi urządzeniami BRD. Na wysokości Gwoździc zaplanowano budowę ekranów akustycznych.

Rozbudowa kolejnych odcinków DK45

Inwestycja stanowi kontynuację rozbudowy DK45. Na sąsiednim dwukilometrowym odcinku Rogów Opolski – węzeł Opole Południe roboty budowlane zakończono w tym roku. Kierowcy korzystają także z niedawno otwartej obwodnicy Praszki, Gorzowa Śląskiego i Kowali (12,8 km). Trwają roboty na odcinku od końca obwodnicy Praszki do granicy woj. opolskiego/łódzkiego (6,7 km).

W przygotowaniu do realizacji są kolejne odcinki DK45 od Opola do obwodnicy Praszki: Opole – Zawada, Zawada – Jełowa, Bierdzany – Kuniów, Ligota Górna – Gorzów Śląski (do początku obwodnicy Praszki). Dla odcinka Jełowa – Bierdzany planujemy w tym roku podpisanie umowy na realizację.

Prace na odcinku Krapkowice – Rogów Opolski zaplanowano na lata 2023-2025.

źródło i fot.: GDDKiA

Przeczytaj również: ZRID dla S19 Babica – Jawornik

Wywiady

Marcin Opaliński: Nasza historia właśnie się rozpoczęła

Marcin Opaliński, Prezes Zarządu UNIMOT Bitumen, w rozmowie z redakcją „Magazynu Autostrady” zdradza kulisy formalizowania spółki UNIMOT Bitumen, a także wskazuje, co wyróżnia ją spośród innych producentów asfaltu. Odpowiada również na pytania dotyczące zagranicznych rynków, innowacji i planów firmy na przyszłość. Spółka UNIMOT Bitumen od kilku ...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.