Powstała nowa droga ‒ obwodnica Raciborza

Zakończyła się budowa obwodnicy Raciborza, stanowiącej 4 i 5 etap drogi Racibórz – Pszczyna od włączenia do DK45 w gminie Rudnik do granicy miasta na prawach powiatu Rybnik.

Inwestycja obejmowała odcinek dłuższego układu komunikacyjnego o przebiegu na kierunku wschód-zachód. Miała ona swój początek w miejscowość Rudnik skrzyżowanie z DK 45, a koniec na skrzyżowaniu ulic Rybnickiej i Piaskowej w Raciborzu. Droga stanowić będzie oś komunikacyjną, wewnątrzregionalną, spajającą miejscowości leżące w jej otoczeniu.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Otrzymasz dostęp do wybranych treści serwisu
  • Zyskasz wiedzę na temat „Nowości z branży”
  • Zapoznasz się z materiałami video
  • Otrzymasz dostęp do wybranych materiałów w „Katalogu realizacji”
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Zarejestruj się

Logowanie

Komentarz firmy

Witold Bembenek – Dyrektor Kontraktu, Dyrektor Oddziału Katowice, STRABAG Infrastruktura Południe Sp. z o.o.
Wykonawca STRABAG Infrastruktura Południe Sp. z o.o. na przedmiotowej inwestycji zastosował innowatorskie rozwiązanie dla wykonania warstwy materaca transmisyjnego z prętów kompozytowych z włókna szklanego GFRP o średnicy 10 i 7 mm oraz wytrzymałości charakterystycznej na rozciąganie nie mniejszej niż 1100 MPa. Wykonano w tej technologii łącznie około 56 tys. m2 wzmocnienia podłoża.
Szczególną uwagę można zwrócić na długość obiektu mostowego nad rzeką Odrą, która wynosiła 365 metrów. Obiekt był wykonywany i sprężany w ośmiu etapach. Z uwagi na obfite opady deszczu w okresach wiosenno-letnich teren budowy był trzy razy zalany wodami z rzeki Odry.
Nowatorskie rozwiązanie zastosowane przez ZDW w Katowicach w zakresie nawierzchni bitumicznych i bardzo dobra jakość wykonania warstwy ścieralnej w technologii cichych nawierzchni BBTM w znaczący sposób ograniczają jej głośność, a tym samym zwiększą komfort jazdy obwodnicą.
Współpraca na linii Wykonawca – Zamawiający ZDW w Katowicach i Nadzór przebiegała wzorowo, o czym może świadczyć dotrzymanie terminu kontraktowego zadania, który przypadał na trudny zimowy okres 2022 roku. Z tego względu zadanie zostało praktycznie wykonane w końcu 2021 roku. Na 2022 r. przypadał formalny zakres robót, czyli uzyskanie pozwolenia na użytkowanie drogi i obiektów mostowych.

Wywiady

Wiktor Werfel: Najlepszym środkiem ochrony indywidualnej jest zdrowy rozsądek

Wiktor Werfel, Kierownik Ruchu Zakładu Górniczego, w rozmowie z redakcją czasopisma „Kruszywa” odpowiada na pytania dotyczące dozoru ruchu odkrywkowego zakładu górniczego. Omawia m.in. najważniejsze aspekty pracy KRZG, podpowiada, skąd czerpać wiedzę, by spełniać funkcje kierownika ruchu jak najlepiej oraz jak zapewnić bezpieczeństwo załogi zakł...

Relacje

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.