Nabywanie nieruchomości pod drogi publiczne w trybie specustawy drogowej

Zrzeczenie się odszkodowania

Skarb Państwa albo jednostka samorządu terytorialnego, jeżeli przemawia za tym interes społeczny lub gospodarczy, mogą zrzec się w całości lub w części odszkodowania za nieruchomości. Oświadczenie w formie pisemnej składa staroście lub wojewodzie osoba uprawniona do działania w imieniu danego podmiotu publicznoprawnego. Zrzeczenie się odszkodowania oczywiście w dużym stopniu wpływa na rozmiar środków finansowych, które pozostają w dyspozycji publicznego inwestora drogi publicznej zobowiązanego do wypłaty tych odszkodowań.

Podsumowanie

Jak widać, nabywanie nieruchomości pod drogi i prowadzenie inwestycji drogowej na podstawie specustawy drogowej jest ścieżką zdecydowanie łatwiejszą i szybszą. Przede wszystkim nie ma potrzeby uprzedniego nabywania nieruchomości ani uzyskiwania po kolei wszystkich niezbędnych decyzji oraz prowadzenia postępowania podziałowego. Decyzja ZRID skutkuje nie tylko przeniesieniem własności, ale także odebraniem posiadania nieruchomości po upływie określonego terminu. Co istotne, dochodzenie wejścia w posiadanie odebranych nieruchomości nie odbywa się w trybie eksmisji cywilnoprawnej (jak w przy wywłaszczeniu), lecz w trybie egzekucji administracyjnej. Ponadto decyzja ZRID jest decyzją odrębną od decyzji o ustaleniu odszkodowania za przejęte i wygaszone prawa rzeczowe. Te wszystkie elementy powodują, że decydowana większość zarządców dróg decyduje się na prowadzenie inwestycji drogowych w trybie specustawy drogowej.

Piśmiennictwo

  1. Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 17 czerwca 2016 r., II OSK 931/16.
  2. Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 13 marca 2018 r., II OSK 3337/17.
  3. Wyrok WSA w Łodzi z 8.11.2011 r., II SA/Łd 893/11, LEX nr 1153794.
  4. Wyrok WSA w Warszawie z 29 września 2017 r., VII SA/Wa 1646/17.
  5. Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 17 listopada 2021 r., II OSK 2088/21.
  6. Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 27 czerwca 2022 r., sygn. II OSK 699/22.
Patrycja Jasik
prowadząca Kancelarię radcy prawnego
autorka bloga „Po drodze z budową”

Kancelaria radcy prawnego Patrycja Jasik
tel. 606 990 948
e-mail: kontakt@kancelariajasik.pl

przeczytaj również: Kryteria ocen ofert wykonawców w postępowaniach przetargowych na całoroczne, kompleksowe utrzymanie dróg publicznych w Polsce – cz. II

Wywiady

Kamila Czaja: Zero tolerance for compliance

Jakie są priorytety firmy w obszarze zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska naturalnego? Czy firma planuje podejmować konkretne działania w celu osiągnięcia neutralności klimatycznej? Kamila Czaja: Jako firma zdecydowaliśmy się zobowiązać do przestrzegania Porozumienia Paryskiego (Paris Agreement), tj. międzynarodowego traktatu dotyczącego ...

Relacje

Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.