Prace na linii kolejowej E30 na odcinku Kraków Główny Towarowy – Rudzice

Prace na linii kolejowej E30 na odcinku Kraków Główny Towarowy – Rudzice

Trwa przebudowa linii kolejowej E30 na odcinku Kraków Główny Towarowy – Rudzice wraz z dobudową torów linii aglomeracyjnej.

To największy projekt kolejowy wykonywany w centrum Krakowa. Inwestycja o wartości 1 mld PLN brutto realizowana jest w formule „projektuj i buduj”. W ramach wykonywanych prac powstaną między innymi: 3 nowe mosty, każdy złożony z 3 przęseł o konstrukcji łuków sieciowych typu „network arch”. W maju 2020 r. oddany do użytku został pierwszy z mostów (M2). Obecnie trwają zaawansowane prace przy budowie obiektów M1 i M3. Na każdym z mostów największy z łuków, których w sumie będzie 9, ma rozpiętość 116 m, a kolejne dwa mniejsze przęsła mają rozpiętości 63,5 oraz 49,5 m. Dzięki zastosowaniu rozpiętości 116 m zwiększono bezpieczeństwo powodziowe Krakowa oraz usunięto przeszkodę w ciągu żeglugowym Wisły. Nowymi mostami poprowadzone będą łącznie 4 tory oraz kładka pieszo-rowerowa będąca ważnym elementem autostrady rowerowej łączącej centrum Krakowa z Wieliczką.

źródło: Strabag

Przeczytaj również>>

wróć do listy materiałów

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp jest dla zalogowanych użytkowników
zaloguj się zarejestruj się
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.