Zintegrowany Model Ruchu – model prognostyczny narzędziem wsparcia planowania transportu w kraju

Artykuł stanowi kontynuację cyklu publikacji o krajowym zintegrowanym modelu ruchu (ZMR) i przedstawia założenia przyjęte do stworzenia modeli prognostycznych oraz przykładowe wyniki prognoz. ZMR to narzędzie służące głównie do aktualizacji krajowych strategii oraz oceny planów inwestycyjnych i zmian w infrastrukturze transportowej. Zgodnie z prawidłami modelowania w pierwszej kolejności odwzorowano stan obecny (model ZMR na rok 2019), a następnie określono szereg zmiennych prognozowanych, tzw. zmiennych objaśniających na zdefiniowane horyzonty czasowe, co ostatecznie umożliwiło badanie wpływu nie tylko zmian wynikających z wybranych scenariuszy rozwoju infrastruktury, ale również zmian socjodemograficznych.

Zintegrowany Model Ruchu (ZMR) jest narzędziem wsparcia procesu planowania strategicznego. Jak również istotnym elementem wspierającym wypełnienie warunku podstawowego Komisji Europejskiej określonego dla nowej perspektywy finansowej 2021-2027. W ramach której Polska planuje pozyskać środki na dalszy rozwój infrastruktury transportowej.

W przypadku ZMR stworzono tzw. bliski scenariusz prognostyczny 2025. Wariant referencyjny BAU2030 oraz wariant prognostyczny zgodny z projektami wieloletnich dokumentów strategicznych.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Konrad Romik: Bezpieczeństwo ruchu drogowego w naszym kraju z roku na rok się poprawia

Konrad Romik, Sekretarz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, w rozmowie z Anną Górską-Zychlą odpowiada na pytania dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce, poprawy infrastruktury oraz założeń dążących do zmniejszenia liczby wypadków o połowę do 2030 r. Jak wygląda aktualnie stan bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce? Konrad R...

Relacje

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.