Wojciech Jankowiak: Każde, nawet najmniejsze zadanie ma na celu poprawę bezpieczeństwa

Województwo wielkopolskie odznacza się pokaźną siecią różnorodnych dróg, administrowanych zarówno przez ZDW, jak i przez urzędy gmin i powiatów. O tym, jak włodarze radzą sobie z zarządzaniem podległą im infrastrukturą, w jakim stanie są drogi województwa wielkopolskiego oraz o przeznaczonym na ich rozwój budżecie redakcja czasopisma „Drogi Publiczne” rozmawia z Wojciechem Jankowiakiem, Wicemarszałkiem Województwa Wielkopolskiego.

Wojciech Jankowiak: Każde, nawet najmniejsze zadanie ma na celu poprawę bezpieczeństwa

Wielkopolska jest jednym z największych regionów Polski. Jak włodarze dróg w tym regionie radzą sobie z zarządzaniem tak rozległą siecią infrastrukturalną?

Wojciech Jankowiak: Rozległość terytorialna naszego województwa rzeczywiście przekłada się na ogromną sieć dróg. Należą one zarówno do zarządcy krajowego, jak i do wszystkich trzech szczebli samorządu – województwa, powiatów oraz gmin. Bardzo ważną rolę w tej wielkopolskiej sieci dróg odgrywają drogi wojewódzkie, których łącznie mamy w regionie ponad 2,7 tys. km! Tak ogromny zasób drogowy nie mógłby należycie funkcjonować bez sprawnego zarządzania.

Z tym na szczęście dobrze sobie radzimy za sprawą Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich. Zarząd ma centralę w Poznaniu, jednak – jako że przykładamy tę samą wagę do stanu dróg we wszystkich częściach regionu, również tych najbardziej peryferyjnych – w ramach WZDW funkcjonuje dziewięć rejonów dróg wojewódzkich w: Czarnkowie, Gnieźnie, Kole, Koninie, Kościanie, Nowym Tomyślu, Ostrowie Wlkp., Szamotułach i Złotowie. A w ramach tych rejonów funkcjonuje dodatkowo 17 obwodów drogowych. Dzięki tej sieci placówek potrafimy reagować na bieżąco w każdej części Wielkopolski. Warto podkreślić również czynnik ludzki – w centrali WZDW w Poznaniu, w rejonach i obwodach zatrudniamy znakomitych drogowców, posiadających wiedzę i doświadczenie, ale przede wszystkim ogromnie oddanych swojej pracy.

Wywiady

Wiktor Werfel: Najlepszym środkiem ochrony indywidualnej jest zdrowy rozsądek

Wiktor Werfel, Kierownik Ruchu Zakładu Górniczego, w rozmowie z redakcją czasopisma „Kruszywa” odpowiada na pytania dotyczące dozoru ruchu odkrywkowego zakładu górniczego. Omawia m.in. najważniejsze aspekty pracy KRZG, podpowiada, skąd czerpać wiedzę, by spełniać funkcje kierownika ruchu jak najlepiej oraz jak zapewnić bezpieczeństwo załogi zakł...

Relacje

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.