Wojciech Jankowiak: Każde, nawet najmniejsze zadanie ma na celu poprawę bezpieczeństwa

Województwo wielkopolskie odznacza się pokaźną siecią różnorodnych dróg, administrowanych zarówno przez ZDW, jak i przez urzędy gmin i powiatów. O tym, jak włodarze radzą sobie z zarządzaniem podległą im infrastrukturą, w jakim stanie są drogi województwa wielkopolskiego oraz o przeznaczonym na ich rozwój budżecie redakcja czasopisma „Drogi Publiczne” rozmawia z Wojciechem Jankowiakiem, Wicemarszałkiem Województwa Wielkopolskiego.

Wojciech Jankowiak: Każde, nawet najmniejsze zadanie ma na celu poprawę bezpieczeństwa

Wielkopolska jest jednym z największych regionów Polski. Jak włodarze dróg w tym regionie radzą sobie z zarządzaniem tak rozległą siecią infrastrukturalną?

Wojciech Jankowiak: Rozległość terytorialna naszego województwa rzeczywiście przekłada się na ogromną sieć dróg. Należą one zarówno do zarządcy krajowego, jak i do wszystkich trzech szczebli samorządu – województwa, powiatów oraz gmin. Bardzo ważną rolę w tej wielkopolskiej sieci dróg odgrywają drogi wojewódzkie, których łącznie mamy w regionie ponad 2,7 tys. km! Tak ogromny zasób drogowy nie mógłby należycie funkcjonować bez sprawnego zarządzania.

Z tym na szczęście dobrze sobie radzimy za sprawą Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich. Zarząd ma centralę w Poznaniu, jednak – jako że przykładamy tę samą wagę do stanu dróg we wszystkich częściach regionu, również tych najbardziej peryferyjnych – w ramach WZDW funkcjonuje dziewięć rejonów dróg wojewódzkich w: Czarnkowie, Gnieźnie, Kole, Koninie, Kościanie, Nowym Tomyślu, Ostrowie Wlkp., Szamotułach i Złotowie. A w ramach tych rejonów funkcjonuje dodatkowo 17 obwodów drogowych. Dzięki tej sieci placówek potrafimy reagować na bieżąco w każdej części Wielkopolski. Warto podkreślić również czynnik ludzki – w centrali WZDW w Poznaniu, w rejonach i obwodach zatrudniamy znakomitych drogowców, posiadających wiedzę i doświadczenie, ale przede wszystkim ogromnie oddanych swojej pracy.

Wywiady

Robert Geryło: Polska jest jednym z ważniejszych rynków produkcji wyrobów budowlanych

Dr inż. Robert Geryło, Dyrektor Instytutu Techniki Budowlanej (ITB), w rozmowie z redakcją „Magazynu Autostrady” odkrywa główne cele i zadania instytutu, który odgrywa kluczową rolę w rozwijaniu nowoczesnego budownictwa w Polsce. ITB, jako wiodący ośrodek badawczy, nie tylko uzyskał wysoką kategorię A w dwóch ostatnich ewaluacjach jakości, ale t...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.