Wiktor Werfel: Najlepszym środkiem ochrony indywidualnej jest zdrowy rozsądek

Czy na podstawie swoich praktyk w zarządzaniu ruchem może Pan określić, co znacząco przyczynia się do generowania wypadków, zagrożeń i awarii na kopalni?

Wiktor Werfel: Całe szczęście miałem okazję zdobywać doświadczenie w zakładach, w których poziom bezpieczeństwa stał na wysokim poziomie. Może dlatego uważam, że najczęstszymi przyczynami wypadków i zagrożeń są: rutyna, zbytnia pewność siebie i brak rozsądku. Awarie natomiast w większości przypadków spowodowane są zbytnim wyeksploatowaniem maszyn.

W górnictwie odkrywkowym bardzo istotne jest skuteczne zapobieganie zagrożeniom naturalnym związanym z ruchem zakładu górniczego. Jakie są najważniejsze zasady przeciwdziałania im?

Wiktor Werfel: Tu nie muszę się zastanawiać, ponieważ jako KRZG mam je zawsze z tyłu głowy. Po pierwsze – roboty górnicze zawsze wykonywać zgodnie ze sztuką. Po drugie – często kontrolować miejsca, w których może wystąpić zagrożenie. Po trzecie – nigdy nie bagatelizować choćby najmniejszych oznak mogącego wystąpić zagrożenia, a jeśli takowe się pojawią, uważnie je monitorować. Po czwarte – angażować specjalistów do oceny zagrożeń. I wreszcie ostatnie, co wcale nie oznacza, że najmniej ważne – w razie potrzeby działać szybko i zdecydowanie.

przeczytaj również: Krzysztof Suchorz: Współczesne wyzwania branży kruszyw

Wywiady

Niels Kuijpers: Moim zdaniem wszystkie mosty można traktować jako tymczasowe

Niels Kuijpers, dyrektor generalny firmy Janson Bridging Engineering BV, to doświadczony inżynier, którego kariera obejmuje zarówno projektowanie, jak i zarządzanie budową dużych konstrukcji stalowych. W Janson Bridging Kuijpers przeszedł drogę od inżyniera budowlanego do dyrektora generalnego. Jego obowiązki obejmują techniczne wsparcie, zarząd...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.