Reklama

Waldemar Gajeski: Mosty łączą ludzi

Waldemar Gajeski: Zabytkowy most w Trzebiatowie to doskonały przykład połączenia myśli inżynierskiej i sztuki, bo w tych kategoriach można postrzegać tę pięknie zdobioną secesyjnymi ornamentami budowlę. Podpisany przez nas kontrakt to wyzwanie związane z przeprowadzeniem prac zgodnie z zaleceniami konserwatorskimi, przy jednoczesnym zachowaniu wszelkich elementów historycznego wystroju. Obiekt, nazywany przez mieszkańców mostem „z delfinami”, wpisany jest do rejestru zabytków, dlatego prace w zakresie naprawy balustrad oraz elementów dekoracyjnych mostu realizowane będą z dużą pieczołowitością. Mamy w tym bogate doświadczenie, to nie pierwszy tego typu obiekt, którym zajmuje się zespół naszych pracowników. Zakres zleconych prac obejmuje ponadto naprawę i wzmocnienie elementów konstrukcyjnych mostu oraz wymianę wyposażenia. Po usunięciu skarbonatyzowanych powierzchni betonu wykonana zostanie warstwa wzmacniająca łuki mostu. Sam pomost zostanie uszczelniony i otrzyma nową izolację. Przeprawa mostowa otrzyma także nową nawierzchnię jezdni oraz chodników. Przebudujemy również system odwodnienia. Współpraca z nadzorem konserwatorskim jest niezwykle ważna przy realizacji tego typu zadań. To nie jedyny tego typu projekt realizowany obecnie przez kolegów z Dyrekcji Mostowej STRABAG. W Krośnie Odrzańskim prowadzone są prace przy pochodzącym również z 1905 r. moście, którego konstrukcja będzie podnoszona w celu zwiększenia prześwitu. Inwestycja powstaje w ramach Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły.

Która realizacja obiektu mostowego była dla mostowców firmy STRABAG największym wyzwaniem?

Waldemar Gajeski: Wybudowaliśmy wiele dużych obiektów. Każda budowa miała swoją specyfikę i każda była inna, wymagała pełnego zaangażowania i profesjonalizmu naszych zespołów. Dużym wyznaniem było dla STRABAG wybudowanie mostu przez Wisłę w Toruniu, a w zasadzie transport rzeką i montaż łuków. Na brzegu rzeki zmontowaliśmy olbrzymie przęsła łukowe, każde o długości 270 m, wysokości 50 m i ważące po ok. 2700 t. Zmontowane na brzegu rzeki łuki zostały przesunięte na specjalne pontony i przetransportowane holownikami na miejsce wbudowania i precyzyjnie osadzone na wcześniej wybudowanych podporach. Było to bardzo skomplikowane i wymagające przedsięwzięcie logistyczno-budowlane. Mogliśmy odetchnąć z ulgą, gdy obydwa potężne łuki znalazły się na swoim miejscu. To było bardzo duże wyzwanie dla całego zespołu mostowców ze STRABAG. Tym samym powstał dwuprzęsłowy most łukowy o długości 540 m, który jest dzisiaj ozdobą Torunia.

Budując mosty, zaspokajane są potrzeby gospodarcze i społeczne. Jaki według Pana powinien być idealny most łączący wszystkie te kwestie?

Waldemar Gajeski: Jak powszechnie wiadomo: mosty łączą ludzi. Mosty to także jedne z najbardziej efektownych konstrukcji infrastrukturalnych. To budowle, które bardzo często są wizytówkami miast i regionów, w których powstają. A idealny most, to most, który odpowiada na zapotrzebowania okolicznych mieszkańców, zaprojektowany zgodnie z najnowszymi trendami, wykorzystujący innowacyjne technologie i materiały. Most idealny to obiekt, który powstał przy jak najmniejszej ingerencji w środowisko naturalne, to budowla o bardzo wysokiej trwałości i jakości oraz o dużych walorach estetycznych. Most po prostu musi być symbolem wpisującym się w krajobraz.

przeczytaj również: Rafał Jajor: Targi są jak lustro, w którym przegląda się branża

Wywiady

Kamila Czaja: Zero tolerance for compliance

Jakie są priorytety firmy w obszarze zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska naturalnego? Czy firma planuje podejmować konkretne działania w celu osiągnięcia neutralności klimatycznej? Kamila Czaja: Jako firma zdecydowaliśmy się zobowiązać do przestrzegania Porozumienia Paryskiego (Paris Agreement), tj. międzynarodowego traktatu dotyczącego ...

Relacje

Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.