TEMAT KWARTAŁU: Geosyntetyki i stabilizacja gruntu

Tematem pierwszego kwartału w 2025 roku są geosyntetyki i stabilizacja gruntu.
Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was listę 10 artykułów, które poruszają tę problematykę.

  1. Geosyntetyki w budownictwie – podział, funkcje i charakterystyka
  2. Geosyntetyki a trudne warunki gruntowe
  3. Wybrane doświadczenia z badań georusztów o monolitycznych węzłach zastosowanych do wzmocnień nawierzchni funkcjonujących w okresowo zmiennych warunkach posadowienia
  4. Jacek Kawalec: Przyszłość stosowania geosyntetyków jest bardzo obiecująca
  5. Zagadnienie zagęszczania niestabilnych gruntów spoiwami hydraulicznymi
  6. Rola geosyntetyków w budownictwie drogowym
  7. Maciej Pustułka: Polscy uczestnicy procesów inwestycyjnych prezentują światowy poziom
  8. Zastosowanie geosyntetyków przy wzmocnieniu podłoża pod nawierzchnie drogowe
  9. Wykorzystanie geosyntetyków w budownictwie komunikacyjnym
  10. Przegląd i systematyka geosyntetyków

Bardzo ważny jest dobór geosyntetyków do ich funkcji i przeznaczenia. Co musi wziąć pod uwagę projektant, oceniając, czy dany produkt jest odpowiedni i znajdzie zastosowanie w danym rodzaju konstrukcji?

Kluczowe wydaje się przeprowadzenie właściwych badań geotechnicznych, aby ocenić stan wyjściowy. Następnie bardzo istotny jest dobór nie tyle produktu, co całej technologii, której produkt jest integralną częścią. Na tym etapie istotna jest również analiza ekonomiczna potencjalnych rozwiązań. Niezależnie, czy mówimy o funkcji stabilizacji, zbrojeniu warstw asfaltowych czy konstrukcji z gruntu zbrojonego, udostępniamy bezpłatnie software, który wspiera dobór odpowiednich rozwiązań, a co za tym idzie – produktów. Jeśli ktoś nie chce tego robić samodzielnie, do dyspozycji jest również nasz zespół projektowy oraz inżynierzy regionalni, którzy chętnie służą pomocą.


Jak określiłby Pan rynek geosyntetyków w Polsce?

Rynek geosyntetyków w Polsce obecnie wchodzi w pewną dojrzałość po latach dynamicznego rozwoju. Obserwuję tendencję, w której firmy zajmujące się geosyntetykami posiadają coraz bardziej skonsolidowaną wiedzę i oferują wsparcie techniczne na wysokim poziomie. Widoczny jest również proces zmniejszonego ofertowania wyrobów geosyntetycznych wątpliwej jakości i nieznanego pochodzenia przez firmy handlowe, które nie zdołały bądź nie chciały dostosować się do rygorystycznych przepisów dotyczących jakości wyrobów budowlanych oraz prawdopodobnie nie wiązały swoich długoterminowych strategii biznesowych z profesjonalną obsługą klientów szukających pomocy w zastosowaniach wyrobów geosyntetycznych. Kiedyś rynek geosyntetyków w Polsce przeżywał pewnego rodzaju sztuczny boom, szczególnie w związku z programami infrastrukturalnymi, takimi jak budowa autostrad przed mistrzostwami Europy w piłce nożnej, kiedy nawet jednoosobowe firmy ofertowały dostawy wyrobów geosyntetycznych na duże kontrakty, licząc na szybki zysk, ale bez chęci wzięcia odpowiedzialności za ich jakość czy trwałość. Obecnie jednak obserwuje się tendencję malejącą, co wynika częściowo z mniejszej liczby otwartych kontraktów oraz bardziej przemyślanych decyzji inwestycyjnych. Nadal istnieją wyzwania związane z rygorystycznymi i często nieelastycznymi przepisami w Polsce, które utrudniają rozwój sektora geosyntetyków. Stowarzyszenie podejmuje inicjatywy mające na celu dostosowanie tych przepisów do rzeczywistych potrzeb rynku, jednak niestety czasem nadal napotyka na bariery i pewnego rodzaju opór ze strony administracji publicznej.

Wywiady

Małgorzata Ostrowska: W mojej pracy kieruję się służbą publiczną, mając na celu dobre zarządzanie drogami

Małgorzata Ostrowska, Dyrektorka ZDP Ostróda, Przewodnicząca Konwentu Dyrektorów Zarządów Dróg Powiatowych Województwa Warmińsko-Mazurskiego, w rozmowie z redakcją „Dróg Publicznych” mówi o wyzwaniach stojących przed zarządcami dróg powiatowych. Podkreśla znaczenie modernizacji infrastruktury, rosnących kosztów utrzymania oraz konieczności wdraż...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.