Rozszerzenie zakresu waloryzacji – aneksy także na projektowanie

GDDKiA podpisała pierwsze aneksy dotyczące waloryzacji umów na dokumentację projektową. Dotychczas takie rozwiązania stosowano w przypadku wykonawców inwestycji drogowych oraz prac utrzymaniowych. Rozszerzenie zakresu waloryzacji to kolejny etap działań.

fot. Krzysztof Nalewajko/ GDDKiA

Przedstawiciele dwóch firm, Biura Projektowego TRAKT i Mosty Katowice, złożyli podpisy na 18 aneksach. Łącznie planuje się zawrzeć około 90 aneksów do umów na prace projektowe. 

Warunkiem koniecznym jest spełnienie poniższych kryteriów : 

  • złożenie ofert miało miejsce przed 24 lutego 2022 r., 
  • umowa jest niezakończona (nierozliczona pod względem finansowym), 
  • dotyczy zadań z Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych lub Programu Budowy 100 Obwodnic.  

Działanie to jest odpowiedzią na wzrost kosztów świadczenia usług przez wykonawców dokumentacji projektowej, wynikający z negatywnych skutków agresji Rosji na Ukrainę.  

Podpisanie aneksów waloryzacyjnych umożliwiły przyjęte 30 października 2023 r. uchwały Rady Ministrów zwiększające limity środków finansowych w Rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. oraz Programie Budowy 100 obwodnic na lata 2020–2030, z przeznaczeniem na waloryzację kontraktów na budowę inwestycji drogowych, jak również na waloryzację umów na usługi. 

Uzasadnienie do uchwał Rady Ministrów daje możliwość zwiększenia limitu waloryzacji w umowach na projektowanie dla inwestycji drogowych ujętych w tych Programach. Zgodnie z uchwałą RM wymagane jest indywidualne podejście do analizy każdej z umów. 

GDDKiA przedstawi kolejnym wykonawcom dokumentacji projektowej propozycje aneksów do umów wprowadzających waloryzację lub zmieniających limit waloryzacji. Zawarcie aneksu do umowy wymaga szczegółowej analizy oraz będzie indywidualną decyzją każdego z wykonawców, do którego zostanie skierowana propozycja. 

Z uwagi na zróżnicowanie umów i zapisów umownych proces podpisywania aneksów waloryzacyjnych na prace projektowe zaplanowano w kilku turach. 

źródło:GDDKiA
fot. Krzysztof Nalewajko/ GDDKiA

Przeczytaj również: Znamy przebieg DK25 na odcinku Konin – Kokanin

Wywiady

Zbigniew Tabor: Aby zarządzać drogami, potrzebna jest wizja

Zbigniew Tabor, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach, w wywiadzie z redakcją „Magazynu Autostrady” podzielił się refleksjami na temat swojej 25-letniej kariery oraz ewolucji branży drogowej w Polsce. Jego osiągnięcia, takie jak budowa nowoczesnego zarządu dróg oraz wdrożenie Wytycznych Technicznych ZDW, stały się fundamentem rozwoju i...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.