Przykłady zastosowania proszków i kruszyw odpadowych w składzie kompozytów cementowych

Recyklaty i materiały odpadowe w postaci proszków wykorzystuje się jako zamiennik cementu lub wypełniacz, natomiast rozdrobnione do odpowiednich frakcji mogą stanowić zamiennik naturalnych kruszyw drobnych i grubych. Przedstawione w artykule rezultaty badań wykorzystania materiałów odpadowych sprowadzonych do postaci proszków oraz kruszyw są tego najlepszym przykładem.

Rozwijający się przemysł, w tym budowlany, w znacznym stopniu przyspieszył konsumpcję naturalnych zasobów Ziemi. Generowane przy tym ogromne ilości odpadów wymagają dużych składowisk i zagrażają naturalnemu środowisku. Dlatego gospodarka tymi zasobami jest jednym z największych wyzwań współczesnego świata. Dużym wsparciem we wskazaniu właściwej drogi do zminimalizowania negatywnych skutków tego zjawiska są m.in. projekty badawcze realizowane w ośrodkach naukowych, których celem jest wykorzystanie materiałów odpadowych, mniej lub bardziej przetworzonych, w technologii nowych produktów. Osiągnięcia w tym zakresie są notowane w technologii materiałów budowlanych, przede wszystkim w kompozytach cementowych, takich jak zaprawy i betony.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić subskrypcję?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Masz możliwość korzystania z materiałów w strefie: „Pliki do pobrania”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Waldemar Gajeski: Mosty łączą ludzi

Waldemar Gajeski, dyrektor Dyrekcji Mostowej STRABAG, w rozmowie z redakcją czasopisma „Mosty” odpowiada na pytania związane m.in. z kryzysową sytuacją w branży budowlanej oraz rozwiązaniami systemowymi, które mogłyby pomóc polskim firmom go przetrwać. Ponadto omawia perspektywy branży mostowej na przyszły rok, a także zdradza, która realizacja ...

Relacje

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.