Przykłady zastosowania proszków i kruszyw odpadowych w składzie kompozytów cementowych

Recyklaty i materiały odpadowe w postaci proszków wykorzystuje się jako zamiennik cementu lub wypełniacz, natomiast rozdrobnione do odpowiednich frakcji mogą stanowić zamiennik naturalnych kruszyw drobnych i grubych. Przedstawione w artykule rezultaty badań wykorzystania materiałów odpadowych sprowadzonych do postaci proszków oraz kruszyw są tego najlepszym przykładem.

Rozwijający się przemysł, w tym budowlany, w znacznym stopniu przyspieszył konsumpcję naturalnych zasobów Ziemi. Generowane przy tym ogromne ilości odpadów wymagają dużych składowisk i zagrażają naturalnemu środowisku. Dlatego gospodarka tymi zasobami jest jednym z największych wyzwań współczesnego świata. Dużym wsparciem we wskazaniu właściwej drogi do zminimalizowania negatywnych skutków tego zjawiska są m.in. projekty badawcze realizowane w ośrodkach naukowych, których celem jest wykorzystanie materiałów odpadowych, mniej lub bardziej przetworzonych, w technologii nowych produktów. Osiągnięcia w tym zakresie są notowane w technologii materiałów budowlanych, przede wszystkim w kompozytach cementowych, takich jak zaprawy i betony.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić subskrypcję?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Masz możliwość korzystania z materiałów w strefie: „Pliki do pobrania”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Poprawa bezpieczeństwa w górnictwie zawsze będzie zależała od pracy zespołowej

W 2022 r. Wyższy Urząd Górniczy i podległe mu jednostki organizacyjne obchodzą jubileusz 100-lecia powołania do życia organów polskiego nadzoru górniczego. Z tej okazji w rozmowie z redakcją „Inżynierii Górniczej” dr inż. Adam Mirek, Prezes WUG, który objął to stanowisko pięć lat temu, dzieli się swoimi spostrzeżeniami na temat tego, co ta roczn...

Relacje

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.