Pomiar hałasu generowanego przez urządzenie dylatacyjne

W pracy omówiono wyniki pomiarów hałasu generowanego przez przejazd pojazdów samochodowych przez urządzenie dylatacyjne. Podjęto próbę oceny skuteczności działania wygłuszenia dolnego zamontowanego na eksploatowanym urządzeniu dylatacyjnym. Porównano wyniki pomiarów hałasu z wynikami opublikowanymi przez innych autorów oraz zwrócono uwagę na problemy pojawiające się przy badaniu hałasu komunikacyjnego generowanego przez ruch drogowy i jego ocenę. Brak jest ogólnie obowiązującej instrukcji, jak należy wykonać badania hałasu, aby można było je porównać z wymaganiami zapisanym w rozporządzeniach Ministra Środowiska.

Hałas komunikacyjny generowany przez pojazdy samochodowe podczas jazdy po drogach stanowi poważny problem w dziedzinie ochrony środowiska. Walka z hałasem jest trudna, ponieważ źródłem hałasu są pojazdy, które są niezbędne dla właściwego funkcjonowania społeczeństwa i gospodarki. Ochrona przed hałasem komunikacyjnym jest w zakresie prawnym regulowana przez dyrektywę UE [1] i krajowe przepisy prawne: rozporządzenia Ministra Środowiska [2, 3] oraz wytyczne GDDKiA [4]. Wspomniane przepisy prawne definiują pojęcia związane z ochroną przed hałasem oraz nakazują wykonywanie pomiarów hałasu i określają jego dopuszczalne poziomy.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Waldemar Gajeski: Mosty łączą ludzi

Waldemar Gajeski, dyrektor Dyrekcji Mostowej STRABAG, w rozmowie z redakcją czasopisma „Mosty” odpowiada na pytania związane m.in. z kryzysową sytuacją w branży budowlanej oraz rozwiązaniami systemowymi, które mogłyby pomóc polskim firmom go przetrwać. Ponadto omawia perspektywy branży mostowej na przyszły rok, a także zdradza, która realizacja ...

Relacje

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.