Monitoring – dokumentowanie oddziaływania robót strzałowych na zabudowania w otoczeniu kopalń odkrywkowych – cz. II

Artykuł jest kontynuacją publikacji, w której omówiono zagadnienia związane z działalnością profilaktyczną kopalń odkrywkowych w zakresie minimalizacji oddziaływania robót strzałowych na zabudowania w otoczeniu.Ważnym elementem tej działalności jest monitorowanie drgań w obiektach budowlanych. W części I (zawartej w wydaniu 4/21) przedstawiono informacje ogólne i procedury analityczne realizowane w systemie Kopalniana Stacja Monitoringu Drgań (KSMD). Na przykładach omówiono korzyści płynące z tak prowadzonego dokumentowania oddziaływania robót z użyciem MW. W części II przedstawiono problematykę oddziaływania na obiekty drgań wzbudzanych w źródłach niezwiązanych z robotami strzałowymi. Często skutki takich oddziaływań przypisywane są kopalniom odkrywkowym.

Wnajnowszym modelu Kopalnianej Stacji Monitoringu Drgań (KSMD-APN) w roku 2012 wprowadzono pełną automatykę pomiaru i transmisji danych. Dane pomiarowe, w postaci pełnych zapisów drgań, gromadzone są na serwerze, co eliminuje konieczność obsługi samych stacji pomiarowych i dlatego w wielu przypadkach pozostają one w stanie czuwania przez 24 godziny na dobę. W efekcie dane te dotyczą nie tylko drgań od robót strzałowych, ale również rejestracji od innych źródeł, które mogą generować drgania. W bazie wyników łatwo jest wskazać oddziaływania przypadkowe (np. ruch mieszkańców, ruch drogowy, ruch kolejowy i inne) przez analizę zapisu drgań – godzina wystąpienia zdarzenia czy czas trwania i kształt zapisu drgań. Kopalnie odkrywkowe prowadzą roboty strzałowe w określonych w planie ruchu godzinach i dlatego wystąpienie zdarzeń w innych porach skłania do podjęcia czynności sprawdzających i identyfikujących źródło drgań.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Kamila Czaja: Zero tolerance for compliance

1 czerwca 2023 r. Kamila Czaja objęła stanowisko Dyrektor Generalnej Volvo Maszyny Budowlane Polska. Jej współpraca z Volvo Construction Equipment trwa od 2010 r. Przez ostatnie lata pracowała w Belgii i Szwecji na stanowiskach związanych z: zarządzaniem systemami produkcji, jakością, bezpieczeństwem, planowaniem sprzedaży i produkcji oraz lean ...

Relacje

Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.