Obwodnica Niemodlina

22 listopada 2021 r. nastąpiło uroczyste otwarcie Obwodnicy Niemodlina. Realizacja obwodnicy została zrealizowana dwa dni przed końcem terminu umownego. Zasadniczym celem budowy obwodnicy Niemodlina w ciągu DK46 była poprawa przepustowości miejskich ulic i płynności ruchu lokalnego poprzez wyprowadzenie tranzytu poza obszar miasta. Nowa trasa to również wzrost bezpieczeństwa zarówno kierujących pojazdami, jak i mieszkańców Niemodlina oraz wsi Brzęczkowice i Sosnówka. Budowa nowego odcinka drogi, z dala od terenów zabudowanych, zapewniła komfort ruchu tranzytowego i w znaczny sposób skróciła czas podróżujących między Opolem a Kłodzkiem.

W październiku 2019 r. symbolicznym wbiciem pierwszej łopaty przypieczętowano rozpoczęcie prac w terenie dla obwodnicy Niemodlina w ciągu DK46. Zamawiającym inwestycję była GDDKiA Oddział w Opolu, a wykonawcą było konsorcjum firm Mota-Engil Central Europe (lider) oraz Himmel i Papesch Opole (partner). Wartość całkowita kontraktu to 307,5 mln zł. Zadanie zostało dofinansowane ze środków UE z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Otrzymasz dostęp do wybranych treści serwisu
  • Zyskasz wiedzę na temat „Nowości z branży”
  • Zapoznasz się z materiałami video
  • Otrzymasz dostęp do wybranych materiałów w „Katalogu realizacji”
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Zarejestruj się

Logowanie

Komentarz firmy

Rafał Pydych, dyrektor Oddziału GDDKiA Oddział w Opolu
Ta niezwykle ważna dla województwa opolskiego inwestycja została oddana do użytku w listopadzie ubiegłego roku (wcześniej oddaliśmy do ruchu obwodnice Myśliny w ciągu DK46 oraz Nysy w ciągu DK41/46). Przygotowania do budowy obwodnicy Niemodlina trwały kilka lat. We wrześniu 2010 r. otrzymaliśmy decyzję środowiskową, a w maju 2018 r. podpisaliśmy umowę z wykonawcą robót.
Ten komfortowy i bezpieczny odcinek nowej, bardzo malowniczej trasy możemy przejechać w ok. 7 minut, co znacznie skraca czas podróży. Przypominamy kierowcom o stosowaniu się do przepisów ruchu drogowego, w szczególności o dostosowaniu prędkości do ograniczeń wynikających z prawa o ruchu drogowym oraz panujących warunków na drodze! Obwodnica w znaczny sposób skróci czas podróżujących na odcinku pomiędzy Opolem a Kłodzkiem oraz w ruchu międzynarodowym między Polską a Czechami. Realizacja inwestycji umożliwi również skomunikowanie z terenami inwestycyjnymi, wpływając na rozwój gospodarczy terenów zlokalizowanych w sąsiedztwie drogi krajowej nr 46 oraz w całym województwie opolskim.
Należy też zaznaczyć, że w związku z bliskim sąsiedztwem obszaru Natura 2000 Bory Niemodlińskie na terenie inwestycji wzdłuż odcinków, gdzie stwierdzono największą aktywność nietoperzy, zaprojektowano specjalne ekrany mające na celu chronić trasy ich przelotów. Ekrany o wysokości 4,5 m wykonano z siatki plecionej z włókien polimerowych, a ich łączna długość wynosi 1140 m.
GDDKiA realizuje obecnie trzy kolejne tego typu inwestycje w woj. opolskim. Są to obwodnice Kędzierzyna-Koźla w ciągu DK40, Olesna w ciągu S11 i Praszki w ciągu DK42. Łączna długość tych zadań realizowanych w systemie Projektuj i buduj wynosi blisko 52 km.

Wywiady

Konrad Romik: Bezpieczeństwo ruchu drogowego w naszym kraju z roku na rok się poprawia

Konrad Romik, Sekretarz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, w rozmowie z Anną Górską-Zychlą odpowiada na pytania dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce, poprawy infrastruktury oraz założeń dążących do zmniejszenia liczby wypadków o połowę do 2030 r. Jak wygląda aktualnie stan bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce? Konrad R...

Relacje

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.