Obiekty mostowe w technologii nasuwania podłużnego

W ramach realizacji zadania IV drogi ekspresowej S3. Prowadzonej od węzła Kamienna Góra Północ (z węzłem) do granicy powstało pięć obiektów mostowych w technologii nasuwania podłużnego. Łączna długość wszystkich obiektów nasuwanych to 2,7 km. Wbudowane zostanie łącznie 80 000 m3 betonu oraz 16 000 t stali zbrojeniowej i sprężającej. Na wszystkich obiektach nasuwanych zaprojektowano ekrany przeciwolśnieniowe oraz akustyczne − łącznie 19 000 m2.

Zadanie IV od węzła Kamienna Góra Północ (z węzłem) do granicy powstaje w ramach inwestycji S3 Legnica (A4)–Lubawka. Odcinek Bolków–granica państwa o długości około 15,31 km. Inwestorem zadania jest GDDKiA oddział w Warszawie. Budowany odcinek drogi ekspresowej S3 jest zlokalizowany na terenie województwa dolnośląskiego. Przebiega przez tereny powiatu kamiennogórskiego i obszary administracyjne gmin Kamienna Góra, Lubawka. A także miasta Kamienna Góra i Lubawka do granicy z Republiką Czeską w Lubawce. Projektowana droga ekspresowa S3 w przeważającej części swej długości przebiega przez tereny zielone (tereny łąk i zieleni niskiej). A także przez otwarte tereny rolnicze (tereny upraw i produkcji rolnej), z dala od większych kompleksów leśnych.

W zdecydowanej większości zagospodarowanie terenu stanowią wielkopowierzchniowe pola orne, ze strukturami wzbogacającymi krajobraz rolniczy, sprzyjającymi utrzymaniu różnorodności biologicznej (takie jak miedze, drogi polne, zadrzewienia i zakrzaczenia śródpolne, płaty nieużytkowanej roślinności, oczka wodne itp.). Ponadto projektowany odcinek drogi ekspresowej S3 znajduje się na terenie górskim charakteryzującym się znacznym zróżnicowaniem wysokościowym terenu.

Obiekty inżynierskie

Poza przebudową istniejącego układu drog...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Otrzymasz dostęp do wybranych treści serwisu
  • Zyskasz wiedzę na temat „Nowości z branży”
  • Zapoznasz się z materiałami video
  • Otrzymasz dostęp do wybranych materiałów w „Katalogu realizacji”
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Zarejestruj się

Logowanie

Komentarz firmy

Michał Lizoń
Kierownik robót mostowych

Obecnie prace przy wykonywaniu ustrojów nośnych są prowadzone w cyklu tygodniowym na wszystkich pięciu obiektach budowanych w technologii nasuwania podłużnego. Oznacza to wykonywanie łącznie 10 segmentów, każdy o długości ok. 30 m tygodniowo. Technologia ta polega na wytwarzaniu segmentów konstrukcji w stacjonarnej wytwórni położonej za przyczółkiem i sukcesywnym wysuwaniu ich nad przeszkodę. Pozwala to na powtarzalne wytwarzanie elementów konstrukcji, ale wymaga zachowania wysokiego rygoru technologicznego. Betonowanie każdego segmentu odbywa się w dwóch etapach. W pierwszym etapie są wykonywane: płyta dolna i środnik skrzynki. Zbrojenie tego etapu jest wcześniej prefabrykowane na stanowisku zbrojarskim, a następnie wciągane na deskowanie na stanowisku wytwórczym. W drugim etapie betonowana jest płyta pomostu. Kiedy beton osiągnie odpowiednią wytrzymałość na ściskanie, sprężane są kable wewnętrzne, deskowanie zewnętrzne jest opuszczane na siłownikach, a następnie segment jest wysuwany z wytwórni. Ustrój jest podnoszony na podporze trakcyjnej przez hydrauliczne urządzenie przesuwająco-kroczące. Na każdej kolejnej podporze znajdują się łożyska ślizgowe. Pomiędzy blachę łożyska a ustrój nośny podkładane są płyty teflonowe, tzw. padki, które umożliwiają przesuwanie się konstrukcji betonowej. Położenie konstrukcji na filarach jest kontrolowane poprzez znajdujące się na nich prowadzenia boczne. Nasuwanie odbywa się z szybkością ok. 6 m/h. Zastosowanie technologii nasuwania podłużnego niesie za sobą wiele korzyści: roboty związane ze zbrojeniem, szalowaniem oraz betonowaniem segmentów odbywają się w jednym miejscu; ograniczenie liczby deskowań do wykonania długiego ustroju nośnego; skrócenie czasu realizacji.

Justyna Dubaj
Kierownik robót mostowych

Na budowie S3 Kamienna Góra–Lubawka jest wykonywanych jednocześnie pięć obiektów w technologii nasuwania podłużnego. Stanowi to ogromne wyzwanie, począwszy od etapu przygotowania produkcji. Do wykonywania jednocześnie 10 jezdni ustrojów nośnych musieliśmy, m.in. wynająć i adaptować 10 awanbeków dostosowanych do zaprojektowanych długości przęseł, zapewnić 10 niezależnych urządzeń hydraulicznych do nasuwania wraz z osprzętem. Dla każdego z obiektów został opracowany projekt technologiczny z wykorzystaniem dostępnego asortymentu sprzętowego. Prace przy wykonywaniu posadowienia obiektów nasuwanych rozpoczęły się w listopadzie 2020 roku. Następnie zaczęło się wykonywanie fundamentów i podpór. Zostało przygotowanych 10 stanowisk wytwórczych wraz z rusztem z profili stalowych opuszczanych hydraulicznie i kompletnym deskowaniem do wykonania segmentów ustroju nośnego. Za każdą wytwórnią powstało stanowisko do prefabrykacji zbrojenia. Transport pionowy i poziomy zapewnia 10 żurawi wieżowych. Równoległa realizacja tych obiektów to duże wyzwanie logistyczne. W 10 segmentów ustrojów nośnych wbudowane jest tygodniowo 1300 m3 betonu, 300 t stali zbrojeniowej oraz 50 t stali sprężającej. Prace na tych wiaduktach są wykonywane przez 300 osób. Dostawy mieszanki betonowej realizowane są przez dwa węzły betoniarskie, a dostawy stali zbrojeniowej realizowane są przez siedem wytwórni. Sam proces nasuwania podłużnego na pierwszym z obiektów rozpoczął się w maju 2021 roku, jego zakończenie na tym wiadukcie jest przewidziane na październik 2021 roku. Zakończenie etapu nasuwania ustroju nośnego na ostatnim z obiektów jest planowane na styczeń 2022 roku. Następnie rozpoczną się prace związane z wymianą łożysk, sprężeniem zewnętrznym ustrojów skrzynkowych oraz prace wykończeniowe.

Wywiady

Kamila Czaja: Zero tolerance for compliance

1 czerwca 2023 r. Kamila Czaja objęła stanowisko Dyrektor Generalnej Volvo Maszyny Budowlane Polska. Jej współpraca z Volvo Construction Equipment trwa od 2010 r. Przez ostatnie lata pracowała w Belgii i Szwecji na stanowiskach związanych z: zarządzaniem systemami produkcji, jakością, bezpieczeństwem, planowaniem sprzedaży i produkcji oraz lean ...

Relacje

Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.