Łożyska konstrukcyjne – typy i awarie

Zarówno projektowanie, jak i produkcja łożysk mostowych są objęte ścisłymi wymaganiami norm, co przekłada się na wysoką jakość i precyzję dostępnych na rynku łożysk konstrukcyjnych. Kwestią kluczową przy ich stosowaniu jest zachowanie należnej uwagi, aby doprowadzić do prawidłowego  podparcia konstrukcji mostów.

Podstawową funkcją łożysk konstrukcyjnych jest przenoszenie sił oraz umożliwienie odkształceń i przemieszczeń konstrukcji dla każdej możliwej do przewidzenia sytuacji obliczeniowej. Swoją rolę w pracy konstrukcji odgrywają przez cały okres jej użytkowania. Dlatego tak istotne jest, aby już na etapie przygotowania ułożyskowania zachować szczególną czujność. Jeżeli wykonawca zaniedba takie prace przygotowawcze na etapie montażu łożysk, zwłaszcza dla konstrukcji budowanej etapowo, może pojawić się konieczność zastosowania tymczasowych blokad przemieszczeń obiektu. Konieczność szybkiego wykonania takich blokad w czasie realizacji powoduje, że nawet prowizoryczne rozwiązania pociągają za sobą nieprzewidywane wcześniej koszty i mogą powodować opóźnienia.

Typy łożysk

W celu doboru właściwego rodzaju łożysk dla danej konstrukcji należy przeprowadzić dogłębną analizę nie tylko w zakresie parametrów konstrukcji docelowej i rodzaju obciążenia ruchem, ale także przewidywanej technologii budowy schematów przejściowych czy chwili zwarcia. Można dokonać klasyfikacji łożysk ze względu np. na ich budowę. Historycznie najpopularniejszymi stosowanymi rodzajami łożysk są łożyska stalowe: wałkowe i styczne. Obecnie szeroko stosowane są głównie łożyska elastomerowe i stalowe łożyska soczewkowe oraz garnkowe, których budowa ogranicza korozję konstrukcji.

Garnkowe łożyska konstrukcyjne

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Tomasz Oracz: Skupiamy się na tym, aby innowacje były skuteczne i przynosiły wymierne korzyści

Tomasz Oracz, Członek Zarządu TPA sp. z o.o., w rozmowie z redakcją „Magazynu Autostrady” odpowiada na pytania dotyczące nowych wyzwań zawodowych, działalności spółki oraz jej planów na przyszłość. Ponadto omawia zmiany, jakie na przestrzeni lat zachodziły w branży infrastrukturalnej, a także porusza kwestię nowych technologii. W styczniu br. ob...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.