Kopalnia Wapienia Celiny

Kopalnia Wapienia Celiny jest jedną z największych kopalń województwa świętokrzyskiego. Powstała w latach czterdziestych XX wieku. Początkowo była eksploatowana przez Rejon Eksploatacji Kamieni w Kielcach, potem należała do Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjno-Drogowych „MAKADAM” w Busku-Zdroju, a od 2007 roku jest prowadzona przez Kopalnię Granitu Kamienna Góra – Celiny Sp. z o.o. Złoże kamienia wapiennego „Celiny I” eksploatowane jest w Celinach k. Chmielnika, w południowo-centralnej części województwa świętokrzyskiego, ok. 28 km od Kielc, jadąc drogą krajową nr 73 w kierunku Buska-Zdroju.

Skały wapienne występują w Polsce, począwszy od kambru po czwartorzęd. Największa ich koncentracja występuje w regionie świętokrzyskim. Wapienie charakteryzują się bardzo silnym zróżnicowaniem właściwości fizycznych, a w mniejszym stopniu – także chemicznych. Zastosowanie wapieni uzależnia się od ich właściwości technicznych. W Kopalni Wapienia Celiny koło Chmielnika eksploatuje się wapień górno-jurajski, z którego produkowane są głównie kruszywa. Celem kopalni jest dostarczanie klientom kruszyw najwyższej jakości. Spółka pretenduje do miana firmy pierwszego wyboru dla stałych i potencjalnych klientów. Takich, którym w razie potrzeby oferuje pomoc i doradztwo wykwalifikowanych pracowników. Kopalnię w Celinach od 2008 r. modernizuje się systematycznie. Dziś dysponuje dwoma zakładami przeróbczymi wyposażonymi w nowoczesne urządzenia kruszące i sortujące. Spółka posiada własne nowoczesne laboratorium, ciągle unowocześniany park maszyn i jako jedna z nielicznych kopalni w Polsce dysponuje instalacją do produkcji kruszyw płukanych wraz z odzyskiem wody i prasowaniem osadów.

Surowce

Kruszywa i grysy prod...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Konrad Romik: Bezpieczeństwo ruchu drogowego w naszym kraju z roku na rok się poprawia

Konrad Romik, Sekretarz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, w rozmowie z Anną Górską-Zychlą odpowiada na pytania dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce, poprawy infrastruktury oraz założeń dążących do zmniejszenia liczby wypadków o połowę do 2030 r. Jak wygląda aktualnie stan bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce? Konrad R...

Relacje

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.