Reklama

Kilka uwag do artykułu nt. Mostu Uniwersyteckiego w Bydgoszczy

W materiale przedstawiono kilka uwag prof. Jana Biliszczuka do artykułu Zaawansowane studium stref zakotwienia systemu podwieszenia Mostu Uniwersyteckiego w Bydgoszczy opublikowanego w wydaniach nr 3 i 4/2022 czasopisma „Mosty”.

Autorzy referatu Zaawansowane studium stref zakotwienia systemu podwieszenia Mostu Uniwersyteckiego w Bydgoszczy [1] prezentują własne obliczenia wytężenia krytycznego węzła nr 2201 w moście Uniwersyteckim w Bydgoszczy i polemizują z ustaleniami Krzysztofa Żółtowskiego [2] oraz autorami projektu naprawy zakotwień. Problem ten był szeroko dyskutowany podczas Seminarium Naukowo-Technicznego Wrocławskie Dni Mostowe w związku z czym moja polemika będzie krótka.

Autorzy artykułu [1] zgadzają się z ekspertyzą zespołu Krzysztofa Żółtowskiego [2], że zakotwienia wymagały wzmocnienia. Twierdzą natomiast, że naprawę można było wykonać lepiej bez podpierania obiektu, odprężenia konstrukcji i pod lekkim ruchem. Na rys. 1 przedstawiłem założenia po prostej symulacji niezawodnościowej, przyjmując typowy normalny rozkład częstości wytrzymałości stali S420 o średniej wytrzymałości na rozciąganie 550 MPa. Naprężenia od wszystkich obciążeń (z klasą A) przyjęto na poziomie (wartość średnia) 520 MPa i niewielkiej zmienności. Zobrazowano to na rysunku, z tym że przypadek a) dotyczy sytuacji normowej, a przypadek b) węzła 2201.

Rys. 1. Oszacowanie prawdopodobieństwa awarii elementu 2201

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić dostęp?

  • Otrzymujesz dostęp do unikalnych treści serwisu
  • Uzyskasz dostęp do sekcji: „Tylko u nas”
  • Zapoznasz się z interesującymi materiałami, komentarzami przedstawicieli branży oraz wywiadami niepublikowanymi wcześniej na łamach naszych czasopism
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Wykup dostęp

Logowanie

Wywiady

Jan Styliński: Rynek robót drogowych ma szansę utrzymać potencjał wykonawczy polskiego budownictwa

Jan Styliński, Prezes Zarządu Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa, w rozmowie z redakcją „Magazynu Autostrady” omówił wyzwania, z jakimi boryka się sektor budownictwa w Polsce po trudnym roku 2023. Ocenił także spadek inwestycji i wysokie ceny materiałów jako główne wyzwania, zaznaczając konieczność utrzymania programów inwestycyjnych i ha...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.