XXII Konferencja KRUSZYWA MINERALNE Surowce – Rynek – Technologie – Jakość

27-29 kwietnia br. w Kudowie-Zdroju odbyła się XXII Konferencja KRUSZYWA MINERALNE Surowce – Rynek – Technologie – Jakość. Wydarzenie po raz kolejny miało miejsce dzięki współpracy Zarządu Oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa we Wrocławiu z Wydziałem Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej.

KONFERENCJA Z TRADYCJĄ

Od lat działacze, dyrektorzy oraz wszelcy zainteresowani, deklarujący wcześniej swoje uczestnictwo, spotykają się w ramach Konferencji, aby stworzyć przestrzeń dogodną dyskusji na temat górnictwa kopalin skalnych. W tym roku nie było inaczej, wyjątkowość wydarzenia podkreślał jednak fakt jubileuszowych obchodów 130-lecia powstania Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa oraz 70-lecia wrocławskiego oddziału tego stowarzyszenia.

PRZEBIEG KONFERENCJI

Konferencja podzielona była na siedem sesji, podczas których referenci przedstawiali przygotowane wystąpienia. Sesję pierwszą rozpoczął Łukasz Machniak wypowiadając się na temat bieżącej oceny rynku kruszyw. Podczas tej części wydarzenia do głosu doszedł także Waldemar Kaźmierczak ze swoim wystąpieniem zatytułowanym „Aktualny stan górnictwa skalnego województwa dolnośląskiego”. Po prezentacji przygotowanej przez reprezentantów Politechniki Wrocławskiej nastąpiła przerwa obiadowa, a zaraz po niej rozpoczęła się kolejna część merytoryczna.

Podczas dwóch następnych sesji, w głównej mierze, swoje referaty wygłosili przedstawiciele Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Państwowego Instytutu Geologicznego. Wystąpienia skupiały się wokół takich tematów jak: rekultywacja wyrobisk poeksploatacyjnych, ocena zużycia kruszyw do betonu w obiektach inżynierskich infrastruktury drogowej czy produkcja i zastosowanie kruszyw wapiennych. Dzień zakończyła uroczysta kolacja, podczas której uczestnicy Konferencji mogli wymieniać się swoimi spostrzeżeniami na omówione w wystąpieniach tematy.

28 kwietnia był równie intensywnym dniem, złożyły się na niego aż cztery sesję. Pierwszej z nich przewodniczył prof. Stefan Góralczyk.
Pod okiem Profesora prelegenci wygłosili referaty o następujących tytułach: „Ocena efektywności operacji płukania na przykładzie produkcji kruszyw łamanych”, „Analiza produkcji kruszyw foremnych w innowacyjnym układzie technologicznym kopalni dolomitu Imielin” oraz „Właściwości drobnoziarnistych odpadów skalnych z produkcji kruszyw amfibolitowych i migmatytowych z Piławy Górnej”.
Podczas piątej sesji omówiono m.in. problematykę reaktywności alkalicznej kruszyw oraz właściwości geometrycznych kruszyw łamanych pochodzenia magmowego.

Warto wspomnieć również o prezentacji firm na zakończenie poszczególnych sesji, podczas szóstej z nich sylwetkę swojej działalności przedstawiła firma Liugong Dressta Machinery Sp z o.o.

Ostatniej sesji przewodniczył prof. Krzysztof Galos, a jej tematy skupiały się wokół: uznania wybranych złóż do produkcji kruszyw mineralnych za złoża strategiczne, kształtowania skarp zboczy zbiorników wodnych w wyrobiskach poeksploatacyjnych oraz stresu i mobbingu na stanowiskach pracy w kopalniach odkrywkowych. Na zakończenie dnia obyła się kolacja przy grillu.

Ostatni dzień Konferencji chętni spędzili na zwiedzaniu Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju. Całe wydarzenie uczestnicy zakończyli w entuzjastycznych nastrojach i z nadzieją zobaczenia się już poodczas kolejnej edycji konferencji planowanej na 19–21 kwietnia 2023 r.

Wywiady

Kamila Czaja: Zero tolerance for compliance

1 czerwca 2023 r. Kamila Czaja objęła stanowisko Dyrektor Generalnej Volvo Maszyny Budowlane Polska. Jej współpraca z Volvo Construction Equipment trwa od 2010 r. Przez ostatnie lata pracowała w Belgii i Szwecji na stanowiskach związanych z: zarządzaniem systemami produkcji, jakością, bezpieczeństwem, planowaniem sprzedaży i produkcji oraz lean ...

Relacje

Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.