„Projektowanie mostów kolejowych według Eurokodów ‒ przykłady”

1-3 marca 2023 r. w Krakowie w hotelu Novotel Kraków City West odbyło się szkolenie „Projektowanie mostów kolejowych według Eurokodów ‒ przykłady” pod kierunkiem prof. dr. hab. inż. Tomasza Siwowskiego, zorganizowane przez czasopismo „Mosty”.

Kurs „Projektowanie mostów kolejowych według Eurokodów ‒ przykłady” w głównej mierze opierał się na praktycznych przykładach. Pełny cykl szkolenia objął łącznie 20 godzin. Partnerem merytorycznym szkolenia była firma Arcelor Mittal.

Mosty kolejowe poddawane są zmiennym, następującym po sobie obciążeniom. Dlatego też wdrażane są zasady projektowanie wg PN-EN 1990.
Normy tworzone są przez środowiska inżynierskie (projektantów, wykonawców oraz dostawców) działających w ramach Komitetów Technicznych Polskiego Komitetu Normalizacyjnego (PKN).

Różnice w projektowaniu konstrukcji wynikają z odmiennych warunków geograficznych, geologicznych, klimatycznych, a także różnych wymagań formalnych dotyczących wznoszenia obiektów w poszczególnych państwach UE, które stworzyły potrzebę uwzględnienia tych uwarunkowań w Eurokodach.

Podczas szkolenia praktykujący przedstawiciele firm wykonawczych oraz administracji mogli zapoznać się z rozległą i skomplikowaną wiedzą na temat zasad projektowania mostów kolejowych zgodnie z zasadami.

Blok I
Obciążenia i oddziaływania na mosty kolejowe (Eurokod 1)
Szkolenie pod kierunkiem prof. dr. hab. inż. Tomasz Siwowskiego oraz dr. inż. Aleksandra Dudy

Blok II
Projektowanie przęsła betonowego sprężonego (Eurokod 2)
Szkolenie pod kierunkiem dr. inż. Bartosza Piątka

Blok III
Projektowanie przęsła blachownicowego z płytą ortotropową (Eurokod 3)
Szkolenie pod kierunkiem dr. inż. Macieja Kulpy

Blok IV|
Projektowanie przęsła z dźwigarów obetonowanych (Eurokod 4)
Szkolenie pod kierunkiem dr. inż. Mateusza Rajchela

Blok V
Projektowanie podpór mostów kolejowych
Szkolenie pod kierunkiem dr. inż. Aleksandra Dudy

W trakcie szkolenia odbył się również wykład partnera merytorycznego, który omówił aktualne doświadczenia z realizacji obiektów mostowych ze sali samopatynującej na terenie Polski. Omówiono również wytyczne ECCS oraz praktyczne przykłady. Wykład przeprowadził Wojciech Ochojski z firmy ArcelorMittal Commercial Long Polska.

Warsztaty spotkały się z dużym zainteresowaniem, co świadczy o ciągłej potrzebie podnoszenia kwalifikacji wśród szeroko pojętej branży mostowej. Wszystkim uczestnikom, prelegentom oraz parterowi wydarzenia serdecznie dziękujemy.

Wywiady

Robert Geryło: Polska jest jednym z ważniejszych rynków produkcji wyrobów budowlanych

Dr inż. Robert Geryło, Dyrektor Instytutu Techniki Budowlanej (ITB), w rozmowie z redakcją „Magazynu Autostrady” odkrywa główne cele i zadania instytutu, który odgrywa kluczową rolę w rozwijaniu nowoczesnego budownictwa w Polsce. ITB, jako wiodący ośrodek badawczy, nie tylko uzyskał wysoką kategorię A w dwóch ostatnich ewaluacjach jakości, ale t...

Relacje

Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.