„Projektowanie mostów kolejowych według Eurokodów ‒ przykłady”

1-3 marca 2023 r. w Krakowie w hotelu Novotel Kraków City West odbyło się szkolenie „Projektowanie mostów kolejowych według Eurokodów ‒ przykłady” pod kierunkiem prof. dr. hab. inż. Tomasza Siwowskiego, zorganizowane przez czasopismo „Mosty”.

Kurs „Projektowanie mostów kolejowych według Eurokodów ‒ przykłady” w głównej mierze opierał się na praktycznych przykładach. Pełny cykl szkolenia objął łącznie 20 godzin. Partnerem merytorycznym szkolenia była firma Arcelor Mittal.

Mosty kolejowe poddawane są zmiennym, następującym po sobie obciążeniom. Dlatego też wdrażane są zasady projektowanie wg PN-EN 1990.
Normy tworzone są przez środowiska inżynierskie (projektantów, wykonawców oraz dostawców) działających w ramach Komitetów Technicznych Polskiego Komitetu Normalizacyjnego (PKN).

Różnice w projektowaniu konstrukcji wynikają z odmiennych warunków geograficznych, geologicznych, klimatycznych, a także różnych wymagań formalnych dotyczących wznoszenia obiektów w poszczególnych państwach UE, które stworzyły potrzebę uwzględnienia tych uwarunkowań w Eurokodach.

Podczas szkolenia praktykujący przedstawiciele firm wykonawczych oraz administracji mogli zapoznać się z rozległą i skomplikowaną wiedzą na temat zasad projektowania mostów kolejowych zgodnie z zasadami.

Blok I
Obciążenia i oddziaływania na mosty kolejowe (Eurokod 1)
Szkolenie pod kierunkiem prof. dr. hab. inż. Tomasz Siwowskiego oraz dr. inż. Aleksandra Dudy

Blok II
Projektowanie przęsła betonowego sprężonego (Eurokod 2)
Szkolenie pod kierunkiem dr. inż. Bartosza Piątka

Blok III
Projektowanie przęsła blachownicowego z płytą ortotropową (Eurokod 3)
Szkolenie pod kierunkiem dr. inż. Macieja Kulpy

Blok IV|
Projektowanie przęsła z dźwigarów obetonowanych (Eurokod 4)
Szkolenie pod kierunkiem dr. inż. Mateusza Rajchela

Blok V
Projektowanie podpór mostów kolejowych
Szkolenie pod kierunkiem dr. inż. Aleksandra Dudy

W trakcie szkolenia odbył się również wykład partnera merytorycznego, który omówił aktualne doświadczenia z realizacji obiektów mostowych ze sali samopatynującej na terenie Polski. Omówiono również wytyczne ECCS oraz praktyczne przykłady. Wykład przeprowadził Wojciech Ochojski z firmy ArcelorMittal Commercial Long Polska.

Warsztaty spotkały się z dużym zainteresowaniem, co świadczy o ciągłej potrzebie podnoszenia kwalifikacji wśród szeroko pojętej branży mostowej. Wszystkim uczestnikom, prelegentom oraz parterowi wydarzenia serdecznie dziękujemy.

Wywiady

Kamila Czaja: Zero tolerance for compliance

1 czerwca 2023 r. Kamila Czaja objęła stanowisko Dyrektor Generalnej Volvo Maszyny Budowlane Polska. Jej współpraca z Volvo Construction Equipment trwa od 2010 r. Przez ostatnie lata pracowała w Belgii i Szwecji na stanowiskach związanych z: zarządzaniem systemami produkcji, jakością, bezpieczeństwem, planowaniem sprzedaży i produkcji oraz lean ...

Relacje

Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.