Konferencja TECH-BUD za nami

13-15 listopada 2019 r. w Krakowie odbyła się IV Konferencja Naukowo-Techniczna TECH-BUD „Nowoczesne materiały, techniki i technologie we współczesnym budownictwie”. Organizatorem spotkania był Małopolski Oddział Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa w Krakowie.

Nad doborem tematyki i kształtem merytorycznym prezentowanych referatów czuwał Komitet Naukowy, który pracował pod przewodnictwem prof. dra hab. inż. Kazimierza Flagi dra h.c. multi. Komitetem Organizacyjnym kierował mgr inż. Stanisław Nowak – dyrektor Ośrodka Rzeczoznawstwa i Szkolenia Budowlanego o. Małopolskiego PZITB w Krakowie.

Patronat honorowy nad Konferencją objęli: minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, marszałek województwa małopolskiego, JM rektor Politechniki Krakowskiej, przewodniczący Rady Małopolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa Mirosław Boryczko. Sponsorami Konferencji zostały firmy: Schöck, Triflex, USTM, Dlubal, Geocontrol, Marcopol, Radcrete.

Wystąpienia autorów referatów pogrupowane zostały w sześć tematycznych sesji:

  • problemy architektoniczno-budowlane w inżynierii lądowej,
  • problemy infrastruktury współczesnych miast,
  • technologia betonu,
  • nowoczesne technologie w budownictwie,
  • nowoczesne wyzwania architektoniczno-konstrukcyjne,
  • problemy utrzymania budynków i obiektów.

Wygłoszono 33 referaty, w tym 6 prezentacji firmowych, które dotyczyły szeroko rozumianej aplikacji nowoczesnych technologii we współczesnym budownictwie.

Konferencja TECH-BUD – sesja I

Na szczególną uwagę zasługuje I sesja Konferencji, w której to przedstawiono aktualne problemy w inżynierii lądowej. Sesję tą otworzył referat autorstwa prof. Andrzeja Flagi pt. „Badania modelowe dynamicznego działania na warstwę przyziemną atmosfery wymuszającego przewietrzanie obszarów zurbanizowanych”. W referacie przedstawiono niezwykle aktualne zagadnienie walki ze smogiem na przykładzie aglomeracji krakowskiej. To walka przy pomocy nowatorskiej technologii tzw. kominów przewietrzających. Te badania prowadzi laboratorium wiatrowym Politechniki Krakowskiej.

Kolejna prezentacja w tej sesji – autorstwa prof. Tomasza Błaszczyńskiego – dotyczyła prezentacji realizacji pierwszego w Europie zeroenergetycznego i zeroemisyjnego obiektu biurowo-produkcyjnego Smart Building Center w Jasinie koło Poznania. Zagadnienia te są niezwykle istotne w dobie zrównoważonego rozwoju i bez wątpienia przybliżyły uczestnikom Konferencji problematykę certyfikacji BREEM i LEED obiektów z powierzchnią biurową i produkcyjną przeznaczoną do wynajęcia.

W tejże sesji niezwykle interesujący wykład nt. znaczenia modelowania w praktyce inżynierskiej zaprezentował prof. Jan Słyk – Dziekan Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.

Zwieńczeniem pierwszej sesji Konferencji był wykład dr inż. Wioletty Jackiewicz – Rek – Prodziekana Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej, który poświęcony został najnowszym osiągnięciom współczesnej technologii betonu. W czasie prezentacji autor zaprezentował różnorakie możliwości betonu – takie jak np. walka ze smogiem, niespotykane możliwości w zakresie modyfikacji otoczenia – betony przeźroczyste, fotobetony, betony z kruszywem fluorescencyjnym. Co istotne materiały te znajdują już szerokie zastosowanie w kreowaniu przestrzeni. Zostało to zobrazowane na przykładzie wielu krajowych realizacji.

Pozostałe sesje tematyczne równie interesujące

Bezsprzecznie także w pozostałych sesjach tematycznych prezentowano ciekawe referaty. Dotyczyły one zagadnień materiałowych, szczególnie z zakresu nowoczesnej technologii betonu z uwzględnieniem właściwości betonu, jako podstawowego materiału konstrukcyjnego we współczesnym budownictwie, jak również zagadnienia kontroli jakości w ujęciu aktualnych norm i przepisów branżowych. Na szczególne wyróżnienie zasługuje prezentacja autorstwa prof. Marii Kaszyńskiej w której zaprezentowane zostały możliwości druku 3D w budownictwie.

W trzecim dniu Konferencji zaprezentowane zostały referaty poświęcone zagadnieniom zastosowania nowatorskich technik budowlanych i badawczych do oceny właściwości i przewidywania trwałości materiałów i konstrukcji budowlanych.

Tradycją jest, że w trakcie Konferencji TECH-BUD’ 2019 prezentowane są zagadnienia związane z kształtowaniem przestrzeni architektonicznej miast. Kluczowy referat w tym zakresie zaprezentowała prof. Krystyna Januszkiewicz pt. „Nowoczesne struktury bioniczne w architekturze i konstrukcji”

Na zakończenie każdej sesji prowadzona była dyskusja merytoryczna nad przedstawianymi prezentacjami, która często przenosiła się w kuluary.

Podsumowanie

Wszystkie zaprezentowane w czasie obrad referaty zostały wydrukowane w obszernym, liczącym 275 stron wydawnictwie konferencyjnym.

Na zakończenie warto podkreślić, że konferencja TECH-BUD 2019 to także udział 200 uczestników wywodzących się ze środowiska inwestorów, projektantów i rzeczoznawców budowlanych oraz przedstawicieli urzędów nadzoru budowlanego i środowiska naukowego.

Autor: dr inż. Maciej Gruszczyński, Komitet Naukowy i Organizacyjny Konferencji

fot. Organizatorzy

Wywiady

Kamila Czaja: Zero tolerance for compliance

1 czerwca 2023 r. Kamila Czaja objęła stanowisko Dyrektor Generalnej Volvo Maszyny Budowlane Polska. Jej współpraca z Volvo Construction Equipment trwa od 2010 r. Przez ostatnie lata pracowała w Belgii i Szwecji na stanowiskach związanych z: zarządzaniem systemami produkcji, jakością, bezpieczeństwem, planowaniem sprzedaży i produkcji oraz lean ...

Relacje

Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.