Europejski Kongres Gospodarczy online

Europejski Kongres Gospodarczy to wydarzenie, podczas którego w ciągu kilku dni uczestnicy mają okazję poznać najbardziej aktualne problemy i zagadnienia dotyczące wielu różnych branż, m.in. budownictwa czy inwestycji samorządowych.

IT w budownictwie

Jednym z pytań, na które w nowej rzeczywistości próbowali odpowiedzieć uczestnicy kongresu, dotyczyło branż, które są odporne na kryzys oraz które w kryzysie radzą sobie lepiej. Wśród nich zdecydowanie są te wykorzystujące Internet, jednak nie tylko one korzystają z jego możliwości, aby przetrwać. Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad, podkreślał, że choć branża drogowa należy do branż ciężkich, rozproszonych, to jednak dzięki wprowadzonym środkom zaradczym przechodzi obronną ręką przez kryzys, co podkreślają konkretne cyfry przywołane przed dyrektora. Podkreślił on także, że branża w pełni wykorzystuje narzędzia informatyczne – część spotkań odbywa się online, a wszyscy na bieżąco mogą korzystać z rozwiązań IT do monitorowania, zdobywania informacji, przetwarzania, komunikowania nie tylko w czasie epidemii, ale również po niej.

Przyszłość inwestycji infrastrukturalnych

Podczas panelu,,Inwestycje – budownictwo” prelegenci omawiali przyszłość inwestycji infrastrukturalnych i zastanawiali się, czy w najbliższym czasie nastąpi rewizja planów inwestycyjnych samorządów. Można zauważyć, że branża budowlana nie odczuła znacząco skutków pandemii, musiała się jednak przystosować do reżimu sanitarnego. Wśród uczestników panelu znaleźli się m.in.: Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury, Tomasz Żuchowski, p.o. generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad, Dariusz Blocher, prezes zarządu i dyrektor generalny Budimex SA, Arnold Bresch, członek zarządu i dyrektor ds. realizacji inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych, Hubert Nowak, prezes Urzędu Zamówień Publicznych, Wojciech Trojanowski, członek zarządu firmy STRABAG Sp. z o.o.

Minister Adamczyk stwierdził, że zerwanie łańcucha dostaw w budownictwie sprawiłoby, że ich odbudowa trwałaby miesiące. Podkreślił także, że polskie budowy generują 1,5 mln miejsc pracy i stanowią koło zamachowe polskiej gospodarki. Dodał, że inwestycje nie są wygaszane. W podobnym tonie wypowiedział się A. Bresch – PKP również będzie kontynuować inwestycje. D. Blocher z Budimeksu stwierdził, że perturbacje pandemii nie będą miały wpływu na wynik firmy. W. Trojanowski z firmy Strabag również zapowiedział, że w tym roku uda się zrealizować inwestycje, ale problemem mogą być lata przyszłe w branży i poziom inwestycji w samorządach w latach 2021-22.

Ideą kongresu jest diagnozowanie stanu gospodarki oraz najnowszych zjawisk i trendów, które mają na nią wpływ. Tegoroczna edycja skupiła się na sytuacji, której kilkanaście tygodni temu jeszcze nie było, a teraz jest głównym tematem. Większość dyskusji dotyczyła „odmrażania gospodarki” i wpływu, jaki będzie miała pandemia na poszczególne branże w kolejnych latach.

fot. PTWP

Wywiady

Niels Kuijpers: Moim zdaniem wszystkie mosty można traktować jako tymczasowe

Niels Kuijpers, dyrektor generalny firmy Janson Bridging Engineering BV, to doświadczony inżynier, którego kariera obejmuje zarówno projektowanie, jak i zarządzanie budową dużych konstrukcji stalowych. W Janson Bridging Kuijpers przeszedł drogę od inżyniera budowlanego do dyrektora generalnego. Jego obowiązki obejmują techniczne wsparcie, zarząd...

Relacje

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.