Zbigniew Kledyński: Doradcy doradzają, a decydenci decydują

Prof. dr hab. inż. Zbigniew Kledyński, prezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, jest autorem wielu publikacji naukowych, opracowań naukowo-badawczych oraz ekspertyz i opracowań technicznych. W rozmowie z redakcją czasopisma „Mosty” odpowiada na pytania dotyczące branży budownictwa infrastrukturalnego, podwyżek cen materiałów, prawa budowlanego i 20-lecia istnienia PIIB.

Prof. dr hab. inż. Zbigniew Kledyński, prezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa

Trzeba przyznać, że ostatnie lata nie oszczędzają – najpierw do 2022 r. zmagania z pandemią, teraz rosyjska agresja w Ukrainie. Jak te zdarzenia wpływają na branżę budownictwa infrastrukturalnego?

Zbigniew Kledyński: O ile pandemia obeszła się z budownictwem stosunkowo łagodnie, o tyle skutki wojny w Ukrainie będą znacznie silniejsze i prawdopodobnie dłużej trwające. Mimo początkowych obaw szerzenie się koronawirusa na budowach nie było powszechne. Do tego przyczyniły się szybkie zmiany w organizacji pracy, m.in. tworzenie wymiennych, izolowanych od siebie brygad, co w przypadku zakażenia pracownika w jednym zespole przerywało drogę przenoszenia się wirusa. Do tego środki dezynfekcyjne, zmiana nawyków itp. W przypadku skutków wojny, w tym sankcji nałożonych na Rosję, będziemy mieli do czynienia z odcięciem od wielu dotychczasowych źródeł zaopatrzenia w nośniki energii i ważne surowce, ze zmianą kierunków importu niezbędnych materiałów, trudnościami kadrowymi spowodowanymi odpływem pracowników z Ukrainy itp. ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Otrzymasz dostęp do wybranych treści serwisu
  • Zyskasz wiedzę na temat „Nowości z branży”
  • Zapoznasz się z materiałami video
  • Otrzymasz dostęp do wybranych materiałów w „Katalogu realizacji”
  • Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wydarzeń branżowych
Zarejestruj się

Logowanie

Wywiady

Janusz Rymsza: Funkcjonalizm – nowy styl w mostownictwie wywiad z dr. hab. inż. Januszem Rymszą, prof. IBDiM

Naukowiec i praktyk wyróżniany za wybitne osiągnięcia twórcze w dziedzinie budownictwa dr hab. inż. Janusz Rymsza, prof. IBDiM, znany jest jako znamienity specjalista pełnego zakresu robót mostowych. Posiada uprawnienia do pełnienia samodzielnych funkcji projektanta i kierownika budowy obiektów inżynierskich. W swoich działaniach zajmuje się głó...

Relacje

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.